Van Uçak Bileti

Urartulara başkentlik yapan Van, Kalkolitik Çağ'dan günümüze dek önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olmasıyla biliniyor. Asur Kraliçesi Semiramis tarafından kurulan şehrin tarihi MÖ 7000'li yıllara dek dayanıyor. Kahvaltısıyla ünlü olan şehir, tarihte önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması sebebiyle misafirlerine yöresel çeşitliliği yüksek bir mutfak sunuyor. Serpme kahvaltısının yanı sıra otlu peynirleri ve cacıklarını deneyebilir, Van Gölü'nün muhteşem manzarası eşliğinde lezzetli balıklarının tadını çıkarabilir ya da şehirde yer alan onlarca et lokantasında yöresel lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Şehri keşfederken el dokuması kilim ve özel bir işleme tekniği kullanarak yapılan gümüşlerine göz atabilir, hoş bir hatıra olarak satın alabilirsiniz. Keşfe çıkmak için beklemenize gerek yok, Van'a planladığınız yolculuk için sitemizde uygun fiyatlı Van uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Van'da gezilecek yerler

Köklü ve zengin tarihiyle dikkat çeken Van, Kaleler Şehri unvanıyla anılıyor. Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Van Kalesi, kentin en gözde turistik yerlerinin başında geliyor. Urartular zamanında MÖ 890 yılında yapılan kale, her ne kadar eski olsa da, günümüze dek büyük ölçüde korunabilen ender yapılar arasında yer alıyor. Kale önünde bulunan Van Evi'nde manzaranın tadını çıkararak dinlenebilirsiniz. Van Kalesi'nin ihtişamlı görünümü eşliğinde uzun yürüyüşler yapmak için Van Gölü kenarındaki uzun sahil şeridini tercih edebilirsiniz. Eğer yazın kente uğradıysanız, Van Gölü üzerindeki en önemli ada olan Akdamar Adası'nı ziyaret etmeyi unutmayın. Doğal güzelliğinin yanısıra tarihi dokusuyla da dikkat çeken ada, Ortaçağ Ermeni sanatı başyapıtı olan Akdamar Kilisesi'ne de ev sahipliği yapıyor. Volkanik dağlarla çevrelenen kenti ziyaret etmişken Başkale'ye uğrayıp peri bacalarına da bir göz atabilirsiniz. Kapadokya'yla olan benzerliğiyle dikkat çeken ilçe, metrelerce uzunluktaki doğal tünel ve mağaralarıyla dikkat çekiyor. Orta Çağ'dan günümüze kadar gelen Hoşap Kalesi'ne uğrayabilir, aslan motifleriyle dolu ihtişamlı kapısının güzelliğine hayran kalabilirsiniz. Kale etrafında bulunan tarihi dükkanlardan alışverişler yapabilir, tarihi köprüleri kullanarak civar köyleri keşfedebilirsiniz. Yerli halk ve civar şehirlerden gelen ziyaretçilerin dinlenme ve piknik alanı olarak kullandığı Muradiye Şelalesi'ne uğrayabilir, yazın serinlemek için altına inebilirsiniz. Şelale yakınında bulunan Şeytan Köprüsü'nü ziyaret edebilir, sarp kayalıklar üzerine kurulan köprünün hikayesini köylülerden dinleyebilirsiniz.

Van'da Ulaşım

Van şehir içi ulaşım genel olarak otobüs, minibüs ve taksi kullanılarak sağlanıyor. Van Gölü üzerindeki adaları ziyaret etmek ya da Tatvan'a gidebilmek için feribotları tercih edebilirsiniz. Her ne kadar şehir içi ulaşım kolay olsa da Van'da görülecek yerler arasında epeyce mesafe olması nedeniyle ulaşımı hususi bir araçla yapmak en mantıklı seçenek olarak görülüyor. Dilerseniz sitemizde yer alan Van araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir, Van'ın tarihi dokusu ve doğal güzelliklerinin hiçbirini atlamadan kenti gezebilirsiniz.

Van ulaşım haritasından şehre daha detaylı bir bakış atabilirsiniz.

Van'da Konaklama

Doğu Anadolu Bölgesi'nin gözde turistik beldelerinden biri olan Van, uygun fiyatlı konaklama seçenekleriyle fazlasıyla seviliyor. Şehir merkezinde yer alan Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesi'nde konaklamak için lüks otel ve pansiyonlar bulabilir, daha uygun fiyatlı seçenekler için ana caddelere yakın ara sokaklara yönelebilirsiniz. Otel ve pansiyonlar dışında şehir merkezinde yer alan öğretmen ve polisevi gibi konukevlerini konaklamak için tercih edebilirsiniz. Eğer Van Gölü'nün tadını çıkarabileceğiniz bir tatil hayal ediyorsanız Van'a 17 kilometre uzaktaki Edremit'i konaklama listenize dahil edebilirsiniz. Sitemizde yer alan Van otel arama modülünü kullanarak hem bütçenize hem de zevklerine uygun onlarca alternatifi listeleyebilirsiniz.

Van'da Hava Durumu

Kış aylarında yoğun kar yağışı manzaralarına alışkın olduğumuz Van, sert karasal iklimin hakim olduğu şehirlerimiz arasında yer alıyor. Van Gölü'nün bölgedeki şehirlerle kıyaslandığında daha ılıman bir iklimi bulunan kenti yaz aylarında ziyaret etmeniz tavsiye ediliyor.

Van uçak biletinizi satın almadan önce planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz: