Menü


Foleya Mountain Resort

Kalincam Mahallesi Kalincam (kumeevler) Foleya Tatil Koyu Sitesi No.376 A /1 Tonya, Trabzon

Tonya’da Gezilecek Yerler

tonya otelleri

Doğası ile meşhur olan Tonya, Trabzon’a bağlı bir ilçedir. Birbirinden güzel yaylaları ve doğa harikası olarak adlandırılabilecek dağları ile Tonya el değilmemiş köylere  ev sahipliği yapar. Sizler de tatil için doğa harikası alternatifler arıyorsanız ve sevdiklerinizle beraber tatil yapmanın keyfine varmak istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz birbirinden yeşili yaylası ile Tonya ziyaret durağınız olabilir. Burada gezebileceğiniz pek çok farklı köy bulunmaktadır. Bu köylerin kendine özgü bir doğası vardır ve bu doğa, bütün bir ilçeye hakim olmaktadır. Size önemli bilgiler verebilmek adına bu ilçenin Trabzon’un ve oldukça büyük bir ilçesi olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle de daha otelleri ve yayla otelleriyle meşhur olan Tonya, pek çok farklı ile de yakınır. Tonya ilçesi genel anlamda şehre hakim olan bir yamaç üzerine kurulmuştur. Burada pek çok farklı köy evini yakından gözlemleyebilirsiniz. Köy evlerinin kendine has yapısı vardır. Oldukça mütevazi köy insanları, ilçede uzun senelerdir yaşamaktadır. İlçenin tarihine göz attığımızda 13. ve 14. yüzyıllarda burada yapılan araştırmalar gösteriyor ki şehir yaşantısına rastlanmıştır. Burada ziyaret edebileceğiniz pek çok farklı yayla ve dağ söz konusu, ziyaret etmek istiyorsanız Tonya dağ otelleri ve yayla otellerinde konaklayabilirsiniz.
 

Tonya Seyahat Rehberi

Doğa harikası yaylaları ve dağları ile ziyaret edilmesi gereken bir yerdir ve her sene nüfus olarak da senede belli aylarında yakında uğramaktadır. Burada seyahat edebileceğiniz bir çok farklı yer söz konusu ve gezebileceğiniz, tarihi dokusu olan ve yeşile duyabileceğiniz manzaralar da söz konusu. Daha önceden ilçe Pontus rum devletine bağlı olarak kayıtlarda yer alır. Ancak şu anki bölgeye yerleşmiş olan halk Bayburt, Gümüşhane gibi yerlerden gelmiş olan ve göç etmiş olan Türk’lerdir. Burada yerleşik olan halk uzun senelerden beri burada yaşamış ve burayı hayatlarına mesken etmiş insanlardır. Köyde yaşayan insanlar genel anlamda köyün doğa harikası nimetlerinden faydalanır. Dağ yamaçlarında verimli araziler söz konusu ve bu arazilerde çay üretimi yapılmaktadır. En meşhur tarihi anlamda söylenebilecek şey Osmanlı Dönemi’nde Tonya derebeylik hakimiyeti altında bir yer olduğudur. Derebeylikte Aliağa Tonya’ya hakim olan kişidir ve kendi kalesi söz konusudur. İlçeye hakim olan Aliağa kalesi ziyaret edebileceğiniz bir duraktır. Burayı ziyaret ettiğiniz zaman oldukça tarihsel bir gezi sizleri bekliyor çünkü uzun zamanlardan beri ilçenin sembolü haline gelen kale aynı zamanda ilçenin geçmişine dair bir yolculuk yapmak için de iyi bir durak olabilir.

 

Tonya’da Yenmesi Gereken Lezzetler

Tonya mutfağı ile Trabzon mutfağı oldukça benzer detaylara ve tatlara, damak zevkine sahiptir. Burada mutlaka yemeniz gereken lezzetler söz konusu ve mutlaka ziyaret ettiğiniz zaman keyifle bu yemekleri yiyebileceğiniz duraklara gidebilirsiniz. Buranın insanlarının çalışkan olması ve her türlü doğa harikası olan lezzetten sebzeden yemek yapması çok meşhurdur. En meşhur olarak üretilen sebzeleri karalahanadır ve karalahanadan sayısız yemek yapılır. Bu sayısız yemek alternatiflerinden sizlerde farklı tatları tercih edebilirsiniz. En meşhur olan yemeklerinden biri de karalahana sarması olabilir. Aynı zamanda mıhlama, ezme turşu yemeği, hamsili pilav, hamsi kuşu, mısır ekmeği fasülye turşusu, Akçaabat köftesi, Trabzon peynirlisi, Hodan böreği gibi alternatif lezzetlere göz atmalısınız. Dolayısıyla her anlamda ilginizi çekebilecek olan bu yemekler, özelikle kış aylarında çok tercih edilebilen yemeklerdir. Yörenin en leziz yemeklerinden olan turşu kavurması ve kendi onların da yaptıkları mısır ekmeği her sofrada vazgeçilmez olarak yer alır. Sizlerde bu tatları deneyimledikten sonra evinizde de evde mutfaklarınızda da bu tatlara yer verebilirsiniz. Balığın cenneti olan Karadeniz’den çıkan hamsilerle oluşturulan hamsi tava ve hamsili pilav her anlamda ilginizi çekebilecek ve damak zevkinize hitap edebilecek lezzette yemeklerdir.          

 

Tonya’nın Muhteşem Doğası

Karadeniz’in muhteşem bir doğası söz konusu ve Karadeniz’de yaylalar, dağlar yamaçlara imzalanmıştır. Buralarda aynı zamanda yüksek kesimlerde köylerde bulunmaktadır ve çok büyük ilçelerde söz konusu. Tonya ise bir yayla ilçesi olduğu için sayısız yaylalara sahiptir. Bu yaylaların muhteşem görüntüsü ve doğa harikası dağların sıralanışı kente ayrıca güzel, estetik hava katmıştır. Bu estetik havanın sahip olduğu doğa her anlamda ziyaretçileri hayran bırakmaktadır. Sizlerde doğaya hayran iseniz ve muhteşem bir doğa manzarası fotoğrafçısı iseniz muhakkak ki burayı ziyaret etmelisiniz.  Burada hayran kalabileceğinizi aileler söz konusu ve buralarla alakalı detaylı bir bilgi sahibi olabilmek için ziyaret edebileceğiniz yayla otelleri de söz konusudur.Tonya yayla otelleri ile meşhur olan bir ilçe olduğu için burada pek çok farklı alternatif otel ile karşılaşabilirsiniz. Otellerin içerisinde yer alan hizmetler değişkenlik gösterebilir. Bir yayla oteli veya daha oteli olduğu için bu otellerin d doğaya hakim olma olan bir manzaraya sahip olmasına gerek vardır. Yayla otellerinin kendine has yapısı ve ziyaretçileri bu otellerde konakladıkları zamanlarda burayı gezmeye ve doğasının tadını çıkarmaya çalışmaktadır. 

tonya otelleri
 

Tonya’da Oteller

Her anlamda ilginizi çekebilecek farklı sayıda ve farklı alternatiflere sahip oteller söz konusu olabilir. Herhangi bir şehri ziyaret ettiğiniz zaman burada konaklayan bilmeniz için otellere ihtiyacınız olabilir. Oteller genel anlamda değişkenlik gösterebilir çünkü her otelin verdiği hizmet farklı olabilir. Bu hizmetler genel anlamda otellerin niteliğine göre değişkenlik gösterebilir. Otellerin özelliklerini göz attığınızda butik otel, apart otel veya doğa harikası ile bütünleşmiş olan farklı amaçlara yönelik oteller dikkatinizi çekebilir. Trabzon’un bir ilçesi olan Tonya‘da ise yayla otelleri ve daha otelleri çok meşhurdur. Burada tarih severler ve doğaseverler bu otellerde konaklayarak ilçenin her yanını görebilirler. Bu ilçenin kendine has köyleri ve köylerinde kendine has doğası söz konusu olduğu için ziyaretçiler oldukça büyük bir ilgi ile bu ilçeye ziyaret etmektedir. Aynı zamanda turistler açısından da çok dikkat çekici bir yoğunluğu söz konusu olan ilçede pek çok farklı butik otel de söz konusudur. Tonya butik otel alternatifleri arasından da yine seçiminizi yaparak daha çok köy yaşantısına uyum sağlayabileceğiniz evlerde küçük otellerde konaklayabilirsiniz. Her anlamda ilginizi çekebilecek farklı alternatifler söz konusu olduğu için başkaca otelleri de göz atabilirsiniz. Tonya otelleri dağ ve yayla otelleri olarak adlandırılsa da daha başka apart, butik tarzda otellerle de karşılaşabilirsiniz.

 

Tonya Otel Fiyatları

Her bölgenin ve her şehrin kendine ait bir dokusu ve bir özelliği söz konusu olduğu için bu şehirlerde yer alan oteller değişkenlik gösterebilir. Bu otellerin değişken fiyatlara sahip olmasının bir sebebi de şehirlerin farklılaşmasıdır. Şehirlerde alternatifler ve gezilecek duraklar ulaştığı için otellerin de ziyaretçileri farklı profillere sahip olabilir. Bir doğa aşığıysanız ve doğa fotoğrafları çekmek istiyorsanız aynı zamanda doğayla iç içe olmak istiyorsanız Tonya’ya bakabilirsiniz. O Tonya Trabzon’un bir ilçesi olup oldukça büyük bir ilçedir ve yaylalara, dağlara sahiptir. Kendine has doğası ile ve köyleri ile bu ilçeye oldukça çok sayıda ziyaretçinin de durağı olmaktadır. Trabzon tonya otelleri bu ilçeyi ziyaret eden turistlere ve ziyaretçilere ev sahipliği yapar.Burada ilginizi çekebilecek ve sizin tatil anlayışınıza hitap edebilecek çok fazla sayıda otel bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgenin doğası ile ilgilenerek, yemeklerinden tadarak güzel bir tatil keyfi de sizleri bekliyor. Ailenizle ve sevdiklerinizle tatil keyfi yaşayabilmek için burayı ziyaret ederek seçiminizi bu otellerden yana yapabilirsiniz. Aynı zamanda belirtmekte fayda var ki ilçe diğer Karadeniz illerine de çok yakındır ve eğer ki bir durak olarak burayı belirlerseniz günübirlik ziyaret edebileceğiniz pek çok farklı şehir alternatifiniz de söz konusu olabilir. Genel anlamda otellerin fiyatları değişkenlik gösterdiğinden dolayı sizlerde kendi bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Seçiminizi yaparken otellerin kapsamına ve hizmetlerine göz atarak daha iyi bir seçim yapabilirsiniz.

 

Tonya’da Tatil Fırsatları

Güzel bir tatil yaşantısı için ve doğa baş başa kalabilmek için ziyaret edebileceğimiz pek çok farklı Karadeniz burada doğası  ile sizlere haz  verebilecek pek çok farklı yayla ve dağ söz konusudur. Bölgenin pek çok farklı ilçeye komşu olması ve bu ilçelerinde ziyareti açık ilçeler olması dolayısıyla günübirlik bir şekilde bu ilçelerde ziyaret edebilirsiniz. Tonya da bir dağ otelinde veya bir yayla otelinde konaklayarak bu ilçelere günübirlik ziyaret edebilirsiniz ve ziyaret ettiğiniz ilçelerle alakalı da deneyimlerinizi hayatınıza aktarabilirsiniz. Bölgenin kendine ait bir kalesi söz konusu bu kaleyi muhakkak ziyaret etmeniz gerekebilir. Bölgede yer alan otellerde konaklayacak ziyaret edebileceğiniz yerlere gönül rahatlığı ile ziyaret edebilirsiniz. İlçeye gitmeden evvel muhakkak ki bir seyahat rotası belirlemeniz gerekir ziyaret edebileceğiniz adresleri belirlemelisiniz. Hem buraya yakın olan ilçeleri ve illeri keşfedebilirsiniz hem de ilçenin içerisinde yer alan farklı yerleri farklı lezzet duraklarını keşfedebilirsiniz. Her anlamda ilginizi çekebilecek sıcacık bir dua tatili ile baş başa kalacaksınız ve çeşitli otellerde konaklayarak tatilinizi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Sizlerde tüm senenin yorgunluğunu atabilmek ve kendinize daha çok vakit ayırabilmek istiyorsanız bu doğa harikası ilçeyi ziyaret ederek otellerde konaklayabilirsiniz. Otellerin tele hizmetleri ve içerikleri değişkenlik gösterdiğinden dolayı fiyatlarda değişkenlik gösterir ve sizlerde buna bağlı olarak seçiminizi yapabilirsiniz. Kendi bütçenize uygun olabilecek alternatiflerle tanışıp otel seçiminizi yapabilirsiniz. Her anlamda karşınıza çıkabilecek alternatifleri iyi değerlendirerek kendi istek ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir seçim yapabilirsiniz.

 

Tonya Yayla Otelleri

Trabzon’a ait birinci olan Tonya’da muhteşem bir doğa manzarası sizleri bekliyor. Burada seyahat ettiğiniz sürece konaklayabilmek için karşınıza çıkabilecek pek çok farklı otel alternatifi söz konusu olacaktır. Otellerin farklılaşması nedeniyle ve sizin de farklı bir deneyim yaşayabilmeniz için daha otelleri ve yayla otelleri alternatiflere karşılaşabilirsiniz. Bu otellerin kendine özgü yapıları ve kendi manzaraları sayesinde ziyaretçilerin bu otellerde konakladıkları süre zarfında oldukça keyifli dakikalar yaşadıkları bilinen bir gerçektir. Buradaki otellerde ziyaret ederek karşınıza çıkabilecek pek çok farklı ziyaret noktasını daha keşfedebilirsiniz. Yine aynı şekilde ilginizi çekebilecek olan yaylalar ve köy hayatları ile tanışabilmek için de kısa duraklar söz konusu olduğunu belirtmekte fayda var. Yani ilçeye yakın olan pek çok farklı il söz konusu ve bu illerde de seyahat edebilirsiniz. Günübirlik otelinizde konaklayarak bu ilçelere gidip doğa harikası yaylaları ile tanışabilirsiniz. Otellerin kendine özgü bir yapıları söz konusudur ve bu oteller genellikle de doğa manzarası ile bezelidir. Manzaranın tadını çıkartmak istiyorsunuz ve manzarada kendinizle vakit geçirmek istiyorsanız bu otellerde dingin ve sakin bir tatil sizleri bekliyor. Otellerin hizmetlerinden yararlanarak sizde kendinize ve doğaya zaman ayırabilirsiniz.

 

Tonya’nın Yaylaları

Karadeniz bölgesi genel anlamda duası ile meşhur bir bölgedir ancak burada yer alan ilçeler ve özellikle de yaylaların yoğun olduğu ilçeler çok meşhurdur. Aynı zamanda bu ilçelerde yayla otellere de çok meşhurdur ki ziyaretçiler buraya gelir ve doğa ile baş başa  kalmayı deneyimler. Sizlerde doğa ile baş başa  kalmak istiyorsanız ve doğanın en nimetlerinden yararlanmak istiyorsanız gözünüzü açabilecek bir çok yeşil yayla manzarası ile karşılaşabilirsiniz. Tonya’nın kendine has doğası, köyleri ve yaylaları çok meşhurdur.Ve dolayısıyla pek çok kullanıcı burayı ziyaret eder ve tatillerini daha çok doğa ile baş aşa kalma şeklinde geçirir. Sizlerde böyle bir tatil istiyorsanız ve kafanızda daha çok dinlenmek odaklı bir tatil söz konusu ise bu yaylalara ve yayla otellerine şans verebilirsiniz. Otellerin manzarası tüm ilçeye ve tüm doğaya hakim olduğu için ayrıca da  çok tercih edilen modeller arasında yer alabilir. Burada karşınıza çıkabilecek alternatifler çeşitlendi için sizler iyi bir piyasa araştırması yaparak oteliniz ile alakalı detayları öğrenebilirsiniz. Otelde seyahat ettiğiniz sürece otelin hizmetlerinden yararlanabilirsiniz ve doğanın keyfini sonuna kadar çıkartabilirsiniz. Otele yerleşmeden evvel rezervasyon yaptırarak otelle girişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var ki kırsal kesimde yaşayan insanlar ile gençlerde büyük oranda bir göç gözlemlenmektedir. Bu göçün temel kaynağı geçim sıkıntısı olabilir. Aynı zamanda yaylada yaşayan ve yaz ayları yaylada geçiren insanlar kış aylarında tekrar merkezlere doğru geçiş yapmaktadır.

 

Tonya Nerede?

Tonya Trabzon’un denizi sahili olmayan bir ilçesidir. Komşusu olabilecek iller Gümüşhane, Maçka ve Şalpazarı ilçeleri olabilir. Meşhur fol Deresi ile Çamlık Deresi vadisi Tonya’nın sınırları içerisinde kalır ve buradaki vadede ilçe konumlanmıştır. 

 

Tonya Nereye Bağlı?

Trabzon’a bağlı bir ilçedir ve Trabzon’un sahil kısmında yer almaz. İlçenin oldukça merkezde yer alması sebebiyle burayı ziyaret ettiğiniz zaman pek çok farklı ili ve ilçeyi de aynı anda ziyaret edebilirsiniz. Komşusu olan Gümüşhane, Rize, Trabzon gibi illeri ziyaret ederek günübirlik araba seyahati ile buralara gidebilirsiniz. Aynı zamanda ziyaret edebileceğiniz vadi, nehir, dağı ve yayla sayısı çok olduğu için muhakkak ki buraların bir listesini yapmalısınız.

 

Tonya Nasıl Bir Yer?

Tonya doğası ile ve yaylaları ile oldukça meşhur olan bir ilçedir ve buraya her sene belirli aylarda ve belirli zamanlarda turistler akın etmektedir. Akarsuların rejimleri düzenli olmadığı için buralarda bahar aylarında kar erimesi ile beraber ilçede yoğun ve bereketli topraklar söz konusu. Mütevazi köy yaşantısı ve doğa harikası ile beraber şehir her anlamda ziyaretçilerini ağırlamakta. İçerisinde yer alan dağ otelleri ile yayla otelleri turistlere ev sahipliği yapmaktadır. İlçede yerel halk genel anlamda hayvancılık yapmaktadır, tereyağı, peynir gibi ürünlerle geçimlerini sağlamaktadır. Ayrıca tereyağına bir festivalde burada düzenlenmektedir. Dışa göç oldukça fazladır çünkü gençlerin iş arayışı ve gençlerin farklı beklentiler içine girmesi sebebiyle göç çok yaygındır. Genel anlamda insanlar iki tane ev edinirler. Yaylalarda yazarlarını geçirdikten sonra kış aylarında tekrar evlerine dönerler.

          

Tonya Kaç Km?

Tonya yüzölçümü 264.000 km² olduğu için aslında diğer ilçelere nazaran oldukça büyük bir ilçedir. Karadeniz bölgesinde yer aldığı için burada genel anlamda bölge dağlıktır ve yüzölçümünü hesap etmek oldukça zordur. 730 metre rakım söz konusu olduğu için de ilçenin ne kadar dağlık bir araziye yayıldığını anlayabilirsiniz.