Menü


Grand Cavusoglu Hotel

Eskipazar Mah Hopa Cad. No 11/4 Cayeli, Rize

Rize Pazar Otelleri

Rize - Pazar Otelleri

Yemyeşil doğası ile görenleri büyüleyen Karadeniz Bölgesi, yayla turizmi sayesinde son yıllarda tatilcileri kendine çekmektedir. Bu alanda neredeyse bütün ilçeleri ile Rize en büyük payın sahibidir. Şehir hayatının, monoton ve gri duvarlarından uzaklaşmak isteyen insanlar daima yeşil, doğal ve sakin yapıya sahip bu ilçelere gitmeye başlamışlardır. Dere şırıltıları, dağ havası ve tenha olması bu kararın alınmasından en önemli nedenlerdendir. Rize’nin 37 kilometre uzağında bulunan Pazar İlçesi de bu ilgiden payına düşeni almaya başlamıştır. 315 km² yüz ölçümüne sahip bölgede 50 tane köy bulunmaktadır. Bölgede eskiden mısır ve hayvancılık en önemli geçim kaynaklarındandı. Aynı şekilde dünyaca ünlü, boyu bir metreye kadar uzayabilen puro tütünleri de aynı şekilde önemliydi. Tütüne bulaşan mavi küf hastalığı ile üretim yok olmuştur. Günümüzde yöre halkı çay, turizm ve kivi yetiştiriciliği ile gelirini sağlamaktadır. İpek yolu üzerinde yer alan bu ilçe, Rize’de bulunan en eski yerleşim yeridir. Eski adı Athena olan Pazar İlçesi, M.Ö. 64 yılında Pompeius tarafından kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminde tutulan kayıtlarda ise Atina olarak bahsedilmektedir. Pazar İlçesi sahip olduğu bakir doğası, tarihi kalıntıları ve zengin faunası ile önemli bir değere sahiptir. Sahip olduğu efsaneleri ile büyük bir kültürün parçasıdır. Pazar’ın meşhur tarihi kalıntılarını ve doğa güzelliklerini yakından incelemek istiyorsanız bölgede bulunan konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Pazar otelleri, her geçen yıl gelişmektedir. Sağlık turizmi içinde önemli olan Pazar termal otelleri şifa bulmak için bu topraklara gelen insanların hastalıklarına deva olmaktadır. Karadeniz’in değerli incisi Rize’de artan turizm fırsatları ile Pazar İlçesi’de yeni bir geçim kaynağına kavuşmuştur. 

 

Pazar Otelleri ve Fiyatları

Rize- Hopa karayolu üzerinde bulunan Pazar, çay üretiminde ve yeşil alanlarıyla dikkat çeken bir turizm noktası haline gelmiştir. Bu faaliyetlerle gelişen Pazar ilçesi otelleri, misafirlerine en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Tabiatı ve kültürel birikimiyle beğeni kazanan ilçe, kaliteli bir tatil için gereken her şeye sahiptir. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesinde bulunduğu için uçsuz bucaksız yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Her şeyden uzaklaşarak meditasyon yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkarak zihninizi boşaltabilirsiniz. Bölgede tatil yapmak istiyorsanız; yürüyüş ayakkabılarınızı yanınıza almalısınız. Ayrıca yaz mevsiminde bir gezi yapsanız bile akşamları oldukça serin olacağı için sizi sıcak tutacak giysilerinizi de unutmamalısınız. Bölgede yüksek kesimlerde olduğu gibi, deniz tarafında bulunan otellerde de konaklama imkânı bulabilirsiniz. Doğa ananın kollarında huzuru yakalayabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz. Sizin için en uygun ve kaliteli hizmeti veren oteli bulmak için tercihlerinize odaklanmalısınız. Elbette otel bütçesi de hizmet kalitesi kadar önemli bir belirleyicidir. Ancak Pazar fiyatları bakımından her bütçeye uygun bir seçenek sunmaktadır. Rize Pazar otel fiyatları değişiklik gösterebilir. En uygun fiyat ile tatil yapmak için erken rezervasyon fırsatları ve ön ödeme indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Dilerseniz, bölgede bulunan Pazar uygulama oteli konaklamak için tercih edebilirsiniz. Fiyat yönünden oldukça ekonomik bir seçenektir. Bu otelde staj yaparak kendilerini geliştirmeye çalışan turizm okulu öğrencilerinin hazırladığı odalarda konaklayabilirsiniz. 

 

Rize Pazar Butik Otelleri

Havaların ısınmasını fırsat bilerek, Karadeniz’in el değmemiş doğasını keşfetmek için bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yaz aylarında, yağışlar biraz daha azalacağı için daha rahat gezebilirsiniz. Son dönemlerde huzurlu ve keyifli bir tatilin en çok sevilen noktalarından biridir. Farklı konsept ve hizmet anlayışına sahip oteller arasından istediğinizi seçebilirsiniz. Kalabalıktan uzak, gürültünün olmadığı bir konaklama alanı arıyorsanız, Pazar butik otelleri isabetli bir karar olacaktır. Rize Pazar, doğa ve deniz manzaralı butik oteller büyük bir taleple karşılaşmaktadır. Doğa manzarası olarak heybetli Kaçkar Dağları’nı görmektedir. Akılda kalıcı ve etkileyici görüntüsü ile çok tercih edilmektedir. Fiyat konusunda da oldukça makuldür. Klima, mini buzdolabı, televizyon, oda servisi ve kablosuz internet en temel hizmetlerindendir. Genellikle yarım pansiyon ve oda hizmeti verilmektedir. Yeşile ve temiz havaya doymak için siz de dağ manzaralı bir oda tutabilirsiniz. Deniz tatili için güneye ya da batı kıyısına gitmek yerine daha sakin olan Pazar’ı tercih edebilirsiniz. Sahil şeridinde yer alması, plaj açısından uygunluğu ile yeni favori yaz tatili adresiniz olabilir. Kendinizi mavi ve yeşilin tam ortasında bulabilirsiniz. Şehirdeki boğucu kalabalıktan uzak dalgaların sesini dinlerken, ince belli bardağınızda Rize çayınızı içebilirsiniz. Gezi rotanıza göre otelinizi belirlemeye de özen göstermelisiniz. Konum hem ulaşım hem de güzel vakit geçirmeniz için dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Bazı oteller özel turlar, yürüyüşler ve halk oyunları gibi aktiviteler öneren paketler sunabilir. Sizi gerçek ev sıcaklığı sunan butik otellerde kalarak sükûnet içerisinde tatilinizi sükûnet içerisinde geçirebilirsiniz.

 

Rize Pazar’da Yapılan Festivaller

Turizm faaliyetlerinin artması, bölgenin tanıtılması ve insanların birleştirilebilmesi için festivaller yapılmaktadır. Rize’nin birçok noktasında yapılan bu festivaller bölge için sosyal ve kültürel bir etkileşim yaratmıştır. Alınan sonuçtan memnun kalan yetkililer eski festivalleri korumaya özen gösterirken, yeni festivalleri gelenekselleştirmeye çalışırlar. Rize Müzik Festivali temmuz ayında yapılmaktadır. İlçe meydanında kurulan sahnede performanslar gerçekleştirilmektedir. Halka açık ve ücret olarak yapılan bu festival birleştirici bir güce sahiptir. İnsanların eğlenmesi ve kaynaşması için güzel bir ortam oluşturmaktadır. Bu etkinlikte daha çok Karadeniz yöresine ait ezgiler yankılanmaktadır. Bölgenin bir diğer festivali olan Rize Pazar Kız Kulesi Turizm ve Yaz Sporları Festivali de büyük bir ilgi ile takip edilmektedir. Eylül ayında gerçekleştirilen festival oldukça yeni bir etkinliktir. Konserler sırasında söylenen sevdiğiniz ezgilere eşlik edebilirsiniz. Halkın katılımına açık olan bu etkinlikte sevdiklerinizle birlikte eğlenebilirsiniz. Halk oyunları gösterisini izlerken, Karadeniz havasının hızlı temposuna kendinizi kaptırabilirsiniz. Kültürel anlamda birleştirici ve bilgilendirici olan festivalde çocuklar da unutulmamıştır. Onlar için düzenlenen çocuk tiyatroları ve atölyeler çocuk sahibi aileler için güzel bir değişikliğe sebep olmuştur. Çocuk oyun alanları ile hem çocukların hem de ailelerinin birlikte zaman geçirmesi renkli karelere sahne olmuştur. Müzik açısından, bir diğer alternatif olan tulum dinletisi her yaştan insanın beğenisini kazanmıştır. Horon ya da halay gibi yöresel danslara bu müzikle eşlik edebilirsiniz. Spor müsabakaları ile aksiyon dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Bölge turizmine bu tarz festivaller büyük bir ivme kazandırmaktadır. İnsanları birleştirici etkiye sahiptir. Turistler ve yöre halkının bir arada eğlenebilmesini sağlamaktadır. Pazar bu anlamda yeni şenlikleriyle gezginleri kendine çekmektedir. 

 

Geleneksel Mutfağı ile Pazar Yemekleri

Kendine has doğası, kültürü ve mimarisi ile akıllara kazınan Karadeniz Bölgesi, yemekleri ile de damakları şenlendirmektedir. Daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen, taşı ve toprağı ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Bölgede yetişen ürünleri, sofralarından eksik etmeyen bölge insanı sağlık ve lezzeti bir yemekte buluşturmaktadır. Bütün yemeklerde hamsi, lahana, mısır, fasulye ve kabak kullanımı oldukça fazladır. Gelmişken en azından tadına bakmanız gereken yöresel lezzetler bulunmaktadır:

 

Kadın Pazarı

Pazar İlçesi’nin doğusunda bulunan Atina Deresi’nin tam karşı hizasından bir pazar kurulmaktadır. Bu pazarda yalnızca kadınlar satış yapmaktadır. Kadınların ekonomiden pay alması için oldukça güzel bir hamle olan bu pazarda yöre kadınları kendi hazırladıkları ya da yetiştirdikleri ürünleri satmaktadır. Pazartesi ve perşembe günü siz de buraya uğrayarak yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Köyde hazırlanan tereyağı, peynir ve süt gibi hayvansal gıdalar doğal olması sebebiyle turistler tarafından ilgiyle karşılanmaktadır. Bunlardan hariç; meyve, sebzen, fide, tohum, gübre gibi ürünleri de bu Pazar tezgahlarında görebilirsiniz. Satılan ürünlerde mevsime göre çeşitlilik gösterebilir. Çalışkan ve azimli Karadeniz kadınlarının, satış yaptığı pazar yerinin üzeri kapalı olduğu için yağmur büyük bir soruna yol açmamaktadır. Oldukça eski bir gelenek olan kadın pazarı geleneği günümüze gelene kadar değişime uğramıştır. Eskiden kömür satışı yapılırken, turizm ve doğal ürüne olan taleple birlikte satılan ürün grupları da değişim göstermiştir. Oldukça güler yüzlü olan bu emekçi kadınlar, akşam olduğu zaman köylerine geri dönmektedir. Kadınlar için bir buluşma alanı haline gelmiştir. Pazar yeri yalnızca üretici ve tüketicileri değil aynı zamanda yerlileri ve turistleri de bir araya getirdiği için kültürel bir anlama da sahiptir. Sessizdere, Elmalık, Yemişli, Kesikköprü, Papatya ve Sessizdere köylerinden gelen kadınların sattığı ürünlerden alarak konakladığınız Pazar apart otel mutfağında yörenin enfes yemeklerini yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle kalabalık bir grupla tatil yapıyorsanız, yemek masrafını ciddi oranda azaltabilirsiniz. Pazarda bulabileceğiniz; fasulye turşusu ile kavurma, mısır unu ile ekmek ya da kabak ile pekmezli kabak tatlısı yapabilirsiniz. 

Rize Pazar Otelleri

 

Pazar’da Gezilmesi Gereken Yerler

Pazar, geçmişten günümüze farklı devletlerin egemenliği altına girmiştir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olduğu için topraklarında birçok tarihi eser barındırmaktadır. Bazıları tahrip olsa bile kalıntıları ile geçmişteki varlığını ispat etmeye devam etmektedir. Bu tarihi eser türleri arasında köprü ve kaleler en çok karşılan türlerdir. Köprüler çetin iklime ve doğaya sahip Pazar’daki yaşamı kolaylaştırmak için kullanılmıştır. Köylerin ve yolların birleştirilmesi için inşaa edilen birçok köprü günümüzde hala kullanılmaktadır. Kaleler, camiler ve köprüler hakkında daha detaylı bilgi:

 

 

 

 

 

Pazar Kültür ve Ekonomisi

Rize’nin en eski ilçesi olan bölge her geçen gün daha çok turistin dikkatini çekmektedir. Bölgede yapılan festivaller ve sosyal medya paylaşımları şu an oluşan dikkatin yaratılmasını sağlamıştır. En önemli istihdamı sağlayan çay sektörüne alternatif olarak gelişmekte olan turizm her geçen gün değerini arttırmaktadır. Zanaat konusunda son derece önemli işlere sahip bir bölgedir. Sandalye ve sepet örücülüğü yüksektir. Bölgede çay toplayan kadınların kullandığı, pazara eşya almaya gidenlerin meyve ve sebzelerini taşıdığı sepetler, farklı boyut ve tarzlarda karşınıza çıkabilir. El emeği olan bu sepetleri turistlerde hediyelik eşya olarak almayı tercih etmektedir. Dokuma alanında da en az sepet örücülüğü kadar iddialı olan bölge bez dokumaktadır. Kenevirden dokunan çamaşırlar, sağlıklı bir seçenek olduğu için çok satmaktadır. Bölgede bulunan üç büyük çay fabrikası bölgeye asıl istihdamı sağlamaktadır. Aynı zamanda turizmi canlandıran etkenlerden biri de çay bahçeleridir. Turistler çayın toplanışını, bahçelerini işleme evrelerini merak ettikleri için harman döneminde bölgeye gelerek özel turlara katılmaktadır. Tur sonlarından hem sevdiklerine hem de kendilerine çay alarak bölgenin reklamını da yapmaktadırlar. Kalkınma açısından son yıllarda çay haricinde alanlara da yönelen yöre halkı gelişime ayak uydurmaktadır. Kividen alınan verim yüksek olduğu için ekimleri artmıştır. Çalışkan ve azimli Karadeniz insanının, misafirperver yapısını gösteren hizmeti ile bölgede otel işletmeciliği de yapmaktadır. Özellikle butik otellerin çoğunluğu Pazar’ın yerlilerine aittir. Hem dağ hem de deniz olanağı sunmasından dolayı birçok kişiyi mutlu eden ilçe doğa turizminin benzersiz bir değeridir. Yazın deniz tatili için Karadeniz kıyısını tercih edenlere harika bir tatil fırsatı sunmaktadır. 

 

Rize Pazar Kaç Km?

Rize ile Pazar arasında 39 kilometre mesafe bulunmaktadır. 

Rize Pazar Neyi Meşhur?

Kız kalesi, Sivrihisar Kalesi, çay fabrikaları ve dokuma bezleri ile oldukça meşhur turistik bir ilçedir. 

Rize Pazar Nereye Yakin?

Rize’nin diğer ilçeleri olan Ardeşen, Hemşin, İkiztepe ve Çayeli ilçelerine yakındır. Erzurum, Artvin ve Rize yakın olduğu illerdir. 

Rize Pazar’da Ne Yenir?

Rize Pazar’da yöresel lezzetler tadılabileceği gibi dünya mutfağından herhangi bir yemek yenebilir. Bölgeye gelmişken; lahana sarması, mısır ekmeği, rize pidesi, laz böreği ve hamsi gibi yemekler yenebilir. 

Rize Pazar’a Nasıl Gidilir?

Yaz aylarında İstanbul’dan yola çıkanlar için İstanbul-Samsun feribotuna binerek Rize Limanı’nda inebilirsiniz. Direkt Pazar İlçesine giden seferlerle şehirler arası otobüsler, özel araç ya da uçak ile Rize’ye gittikten sonra transfer yapılabilir.