Menü


Keles Hotel

4 Palandoken Caddesi Rize, Rize

Ramada Plaza By Wyndham Rize

Engindere Mahallesi Sevgi Caddesi No 18 Rize, Rize

Green Rize Hotel

Ekrem Orhon Mah Cumhuriyet Cd No 19/5 Rize, Rize

Babillon Hotel Spa & Restaurant

Ficitasi Mah. 3, Kume Evleri No: 79 Iyidere Iyidere, Rize

İkizdere Otelleri


İkizdere Otelleri

Rize, ilçeleri ile Karadeniz turizminde büyük bir önem taşımaktadır. Dünyada eşine, benzerine az rastlanan doğal bir güzelliğe sahiptir. Derin nefes almanızı sağlayacak ferah ve yeşil alanlarıyla huzur arayanları kendine çekmektedir. İkizdere, yerli ve yabancı ziyaretçilerin en sevdiği tatil duraklarından biridir. Kaçkar Dağları’na komşu olan ilçe, manzarası ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Orman ve endemik bitkiler açısından zengin olduğu kadar akarsular konusunda da derin bir kaynağa sahiptir. Bu açıdan canlı bir doğaya sahiptir. Tam olarak Cimil ve Çamlık Derelerinin kesiştiği noktada bulunmaktadır. Özellikle şehir hayatının getirdiği stres ve zorlukların ardından doğaya karşı güçlü bir çekim duyan insanlarca beğenilmektedir. Artan turizm faaliyetleri ile gelen misafirlerine en iyi şekilde bakmak isteyen İkizdere otelleri sayesinde unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Rahat bir konaklama imkanı sunan bu oteller farklı konseptlerde karşınıza çıkabilir. Dağ, orman ya da dere manzarasına sahip odaları olan otellerden birini tercih edebilirsiniz. Konfor alanınızı oluşturacak otellerden beklentilerine göre bir seçim yapmak tatilinizin keyfini arttıracaktır. Doğa, kültür ve sağlık alanında aradığınız her şeyi size sunan İkizdere’de doğa ile bütünleşebilirsiniz. Karadeniz kültürünü ilk elden görebilir, seyahatiniz bittiğinde kendinizi daha canlı hissedebilirsiniz. 

 

İkizdere Otelleri ve Fiyatları

2000 metre yüksekliğe sahip olan ilçe sarp kayalıklara sahip yüksek dağların bir araya geldiği bir vadiden oluşur. Manle ve Çağıran Dağlarının arasında kalan vadiden iki dere geçtiği için İkizdere denmiştir. Tarih boyunca birçok devletin egemenliği altına giren bölgede Türk yerleşimleri 1463 yılından sonra tam anlamıyla gerçekleşebilmiştir. Rize’nin yüz ölçümü en geniş ilçesidir. Yüksek yağış alan bu bölgede bulunan diğer ilçeler gibi İkizdere de turizme katkı sağlayan yaylaları ile bilinmektedir. İlçede yüksekliğin arttığı bölgelerde yeşil alan oluşumu azalmaktadır. Yaz aylarında nüfusu neredeyse üç katına kadar çıkan ilçe oldukça sakin bir yerdir. Doğu Karadeniz’in vazgeçilmez noktalarından biri olan İkizdere termal konusunda da büyük önemli bir kaynağa sahiptir. Her yıl sağlığına kavuşmayı uman ya da iyi hissetmek için bakım yaptırmak isteyen insanlar burada kaplıca hizmetlerinden faydalanmaktadır. İkizdere tatiliniz için ihtiyacınız olan konaklama hizmetleri için birçok işletme bulabilirsiniz. Farklı manzara seçeneklerine sahip otel odalarını değerlendirebilirsiniz. Bölgede yapılan etkinlikler ve şenliklerden dolayı bahar sonu ve yaz aylarında turist yoğunluğu artmaktadır. Bir aksilik yaşamamak adına siz de ön rezervasyon yaptırarak tatil planlarınızı şimdiden oluşturabilirsiniz. Bu şekilde indirimlerden de yararlanarak en avantajlı fiyatlarla tatil yapabilirsiniz. İkizdere otelleri fiyatları farklılık gösterebilir. Oda donanımları, hizmet standartlarının yüksek olması, ekstra özel alanlar, otelin konumu bu fiyat değişimlerinin en önemli sebeplerindendir. 
 

İkizdere’de Yapılan Şenlikler

Bölgede yapılan şenlikler, turizmin gelişimine katkı sağlamaktadır. Belediyeler ve bazı kurumlar tarafından desteklenerek düzenlenmektedir. Köklü geçmişe sahip şenlikler olduğu gibi son yıllarda yaratılan ve gelenekselleştirilmek istenen yeni şenlikler de bulunmaktadır. Her yıl renkli anlara sahne olurken aynı zamanda basın haberlerinde yer alarak yerli ve yabancı turistleri ilçeye çekilmesi sağlanır. İkizdere’de yapılan Ovit Yaylası Şenlikleri oldukça eski ve köklü şenliklerden biridir. Yöresel sanatçıların sahne aldığı şenlikler yoğun bir katılıma sahiptir. Yayla kültürünün bölge halkı için öneminin de vurgulandığı şenlikte ayrıca bazı yarışmalarda düzenlenmektedir. En iyi muhlama pişirme ve sunma yarışması haricinde en uzun horon denemesi de yapılmıştır. Bu deneme sırasında oldukça eğlenceli anlara sahip olunmuştur. Genellikle ağustos ayında yapılmaktadır. Sevilen bir diğer etkinlik olan Çağrankaya Kar Yürüyüşüdür. Katılımcıların 3 metrelik kar üzerinde 20 kilometre yürüdükten sonra bir gece yayla evinde kalınmaktır. Aktivistler bu etkinlikte şenliği yalnız bırakmamıştır. Dağ Horozu Şenlikleri, Türkiye’de yalnızca İkizdere İlçesinde görülen horozun gözetlenmesi etkinliğinden oluşur. Bu şenliklere kuş gözlemcileri, akademisyenler ve halk ilgi göstermektedir. Dağ Horozu birkaç yıl önce üç yıl boyunca görülemeyince ufak çaplı bir panik yaratsa bile yakın zamanda görülmüştür. Petran Kayak Şenliği en keyifli şenliklerden biridir. Petranboard diye anılan tahtalar dağıtıldıktan sonra, kayak yapılması için parkura gidilir. Eğer bu etkinliğe ilk kez katılıyorsanız kaymadan önce denemeniz daha sağlıklı olacaktır. Karadeniz yaylalarının zorlu hava ve coğrafik koşullarından dolayı geliştirilen bu tahta şenlikten önce ulaşım aracı olarak kullanılmaktaydı. Siz de seyahatinizi eğlenceli hale getirmek için bu festivallere katılabilirsiniz. Festivallerin tarihleri değişebilmektedir, hiçbir şeyi kaçırmamak için tarihlerini önceden kontrol etmelisiniz 
 

İkizdere Yaylaları

Karadeniz’de çekilen dizi ve filmlerden sonra bölgenin turizmi yükselen bir grafik çizmektedir. Doğal yapısı ve sakinliği ile masal kitaplarından çıkma bir yere benzetilen bu yaylalar büyük ilgi görmektedir. Yeşilin her tonunun dağlarda, ağaçlarda ve hatta kayalıklarda görmek mümkündür. Yaylaları bu kadar inanılmaz kılan yükseklikleri sayesinde gözlemleme yapmak daha kolay hale gelmiştir. Gürültü ve kalabalıktan uzakta olması sebebiyle şehirden gelen insanlar tarafından özenle tercih edilmektedir. ikizdere yaylası otelleri bölgede sakin bir tatil yapmak isteyenlerin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Kendi şenliği de olan Çağrankaya Yaylası 2392 metre yüksekte bulunmaktadır. Yaylada geleneksel mimaride binalar yapılmamaktadır. Modern tarzda yapılarıyla artık bir yayladan ziyade köye benzemektedir. Çağrankayan ismi; yaylanın konumlandığı yerde seslerin yankılanarak geniş bir alana dağılmasıdır. Bölgedeki tepelerde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Güzel fotoğraflar yakalayabileceğiniz bu alanda ayrıca yürüyüşte yapabilirsiniz. Varda Yaylası da güzel doğası ile akıllarda kalan bölgelerden biridir. Trabzon ve Rize sınırında kalan bu bölge ortak olarak kullanılmaktadır. Manle Yaylası, 1953 metre yükseklikle bulunur. Yaylayı bu kadar özel yapan Manle Takım Şelaleleridir. Diktaş Yaylası, 2564 metre yükseklik ile bulutlara değebileceğinizi hissettirmektedir. Son derece inanılmaz bir açıyla çevrenin güzelliğini izleyebileceğiniz bu yaylada kuşbakışı seyir ile tüm İkizdere’yi görebilirsiniz. Cimil Başköy Yaylası en köklü ve eski tarihe sahip yayla oluşumlarından biridir. Geçmiş yıllarda yaşanan çığ ve yangın gibi olumsuzluklardan dolayı orijinal dokusundan uzaklaşmıştır. Bölgede bulunan gölleri fotoğraflamadan ayrılmamalısınız. Buzul gölleri görmek de mümkündür. Soğuk olduğu için genellikle sıcak yörelerde bunalan vatandaşları kendine çekmektedir. İrili ufaklı birçok yaylaya ev sahipliği yapan İkizdere İlçesi’nde tatilinizi geçirmek istediğiniz bir yayla bulabilirsiniz. 

 

Meşhur Anzer Yaylası

Yayla turizminin başlatılmasından beri popülerliğini koruyan, Rize’nin en meşhur yaylalarından biridir. İkizdere İlçesi’nde bulunan yayla 35 kilometre güneybatıda yer almaktadır. Çiçekliköy ve Ballıköy olarak ikiye ayrılmaktadır. 2105 metre yüksekte bulunmaktadır. Yaylanın bulunduğu vadi oldukça dar ve derin bir yapıya sahiptir. Alpin çayırlıklara yayılan rengarenk çiçeklerle göz alıcı bir zarafete sahiptir. Bölgenin flora ve fauna açısından sahip olduğu zenginlik hayallerin ötesinde bir güzellik oluşturmaktadır. 1991 yılında turizm merkezi ilan edilmesinden beri dikkatleri üzerine çekmektedir. Vadinin bitiş kısmında dokuz farkı göl bulunmaktadır. Bu göllerin çevresinde yürüyüş yapmak mümkündür. Daha çok bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmesi önerilmektedir. Bölgenin bu kadar ünlü olmasında endemik çiçekler dışında yöreye özel bal da etkili olmuştur. Anzer balı, doğal bir ilaç olarak görülmektedir ve dünya çapında ün kazanmıştır. Birçok iyi etkiye yol açtığı söylenmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanı temizlemek, iltihapları iyileştirmek ve kalp hastalıkları riskini azaltmak gibi birçok etkisinden bahsedilmektedir. 
 

İkizdere’ye Ulaşım

Rize’den 56 kilometre uzakta olan şirin ilçe İkizdere’ye gitmek için birden fazla yol bulunmaktadır. Kara ve hava yollarından faydalanabilirsiniz. Mesafeniz yola başladığınız şehre göre değişiklik gösterecektir. Kendi yolculuğunuzu yönetmeyi seviyorsanız kendi aracınız ile yola çıkabilirsiniz. Tek yapmanız gereken GPS ile rotanızı çıkartmak olacaktır. Eğer çok uzak bir yoldan gelecekseniz hava yollarını kullanarak hem zamandan tasarruf edebilir hem de yol yorgunluğu yaşamazsınız. Rize’ye hava yollarını kullanarak gelmek isteyenler, Rize’nin hava alanı olmadığı için en yakın havalimanına bilet almalıdır. Trabzon Hava Limanı’na ulaştıktan sonra HAVAŞ hizmetlerini kullanarak Rize şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Rize otogarından kalkan İkizdere otobüslerine binerek ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaş yerine taksi ya da özel araçla gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Bölgede detaylı bir tur ya da gezinti yapmak istiyorsanız araç kiralamak işinizi kolaylaştıracaktır. Güçlü motora sahip bir arazi aracı daha uygun olacaktır. Kara yolun1dan vazgeçemiyorsanız, bulunduğunuz kentten kalkan bir Rize otobüsüne bilet alabilirsiniz. 

 

İkizdere Termal Otelleri 

Rize’nin en büyüleyici ilçelerinden biri İkizdere, inanılmaz manzaralara sahiptir. Doğanın cömertliğinin her noktada hissedildiği bu ilçe fiziksel ve duygusal iyileşmenin merkezlerinden biri olarak hizmet vermektedir. Bölgeden çıkan termal su ile şifa dağıtan İkizdere, misafirlerini iyileştirmek için doğanın hediyesini kullanmaktadır. Yer altı su kaynağı bakımından zengin olan Rize, alternatif tedavilerin yapılmasını sağlamaktadır. ikizdere termal otel hastalıkta alternatif ya da tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmaktadır. Turizm ölçeğinde büyük bir paydaya sahiptir. Su kaynakları dağ tarafından gelmektedir. Büyük bir değere sahip olan bu şifalı su; 720 C sıcaklıkta, kokusuz ve renksiz bir yapıya sahiptir. 4541 mineral oranı ile dünya çağında kalitesi kabul edilen termal su kaynaklarından birine sahiptir. Romatizma hastalıkları, kronik bel ağrıları, eklem rahatsızlıkları için özellikle tercih edilmektedir. İkizdere kaplıca otel havuzlarında bile bu yüksek mineralli suyu kullanmaktadır. Oldukça konforlu özelliklere sahip olan otellerde istediğiniz zaman termal suların verdiği rahatlamayı yaşayabilirsiniz. Doğa ve yeşilin içerisinde bu gibi tesislerde aynı zamanda masaj ve spa gibi hizmetlere de ulaşabilirsiniz. İkizdere’ye geldiğinizde doğanın güzelliklerinden ve iyileştirici gücünden faydalanmalısınız. Hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelecek bu alternatif tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz. İkizdere termal otel fiyatları verilen hizmetin kalitesine ve gidilen sezona göre değişiklik gösterebilir. Dilerseniz siz de tatilinizde bu şifa bulma arayışına katılabilirsiniz. 

 

İkizdere’de Ne Yenir?

Bölgede bulunan otellerin çoğu oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet vermektedir. Çevreyi gezmek için dışarıya çıktığınız zaman yöresel lokantalardaki lezzetleri denemelisiniz. Karadeniz mutfağının en nadide örneklerini içerisinde barındıran menüyü dikkatle inceleyerek sonrasında hayran kalacağınız yemeklerle tanışabilirsiniz. İkizdere’den ayrılmadan önce yemeniz gereken yiyecekler:

Anzer Balı: Anzer Yaylasında yetişen endemik çiçeklerle yapılan bu ilaç gibi tüketilmektedir. Şifa olduğu söylenen bal sağlık sorunlarını önlemek ya da azaltmak için kullanılmaktadır. 

Muhlama

Izgara Alabalık: Bölgede tutulan alabalıklardan yapılmaktadır. 

Izgara Et

Sütlaç 

Mısır Ekmeği: Her yemeğin yanına verilen yöresel bir ekmektir. 

Lahana Sarması
 

İkizdere’de Gezilmesi Gereken Yerler

Oldukça köklü bir tarihi olan İkizdere, doğa turizmi haricinde kültür turizminde de değerli eserler sahiptir. Bu eserler incelenmeli ve kültürel değerler dikkate alınmalıdır. Bölgeye has, sevilen mimarisiyle yöresel ahşap evler bu kültürün en önemli ögelerinden biridir. Ancak ne yazık ki bazı yaylalarda yaşanan talihsiz olaylarla ya da tercih sebebi ile bu evlerin yerlerini modern binalar almaktadır. Karadeniz kültürünün yaşatılması için bu tarz kültürel değerler değiştirilmemelidir. Yaz aylarında sıcaktan kaçabilmek için bölgenin yaylalarına sığınılır. Bahar aylarında rengarenk çiçeklerle dolan tepeleri ile doğal hayatın en önemli simgelerinden biri olmuştur. 

Tarihi eserler: Merkez Camisi, Şimşirli Köyü Camisi, Güneyce Hacı Şeyh Camisi, Güneyce Köprüsü. 

İkizdere, Anzer Yaylası (Ballıköy) Turizm Merkezi: Balı ve endemik çiçekleri olan yayladır. Yaz aylarında yoğun bir sezon geçirildiği için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. 

İkizdere-Çağrankaya Yaylası: En güzel manzaraların görüldüğü yaylalardan biridir. Telekomünikasyon alt yapısına sahip olduğu için sevdikleriniz ile iletişimde kalabilirsiniz. 

Çamlıkköy: Dinlenme tesisi, alabalık tesisi ve dinlenme tesisi bulunmaktadır. 

Sivrikaya Köyü: Dağ Horozu Şenliği’nin yapıldığı köydür. 

Şimşirli Köyü Camii: Ahşaptan yapılmış bir eserdir. Karadeniz yöresinin esintilerini taşıyan bu tarihi yapı 1849’da yapılmıştır. Kestane ağacı kullanılarak inşa edilmiştir.  

Şalmata Şelalesi: En çok bilinen şelalelerdendir. Ulaşım konusunda size sıkıntı yaratmayacak bir yola sahiptir. Her tarafı saran yeşil bitkilerden dolayı su da yeşil renkte gözükmektedir. 

Cimil Şelalesi: İlçeden 19km uzakta bulunmaktadır. Henüz tescillenmemiştir. Çoğu insan tarafından bilinmeyen bu şelale büyük bir potansiyel taşımaktadır.

    

İkizdere’nin Kama Köyü

Bölgede en az yaylalar kadar büyük önem taşıyan köyler bulunmaktadır. Keşfedilen ve fazla turistik hale gelen yaylaları gezmekten artık keyif almıyorsanız siz de İkizdere’de saklı kalmış noktaları incelemeye başlayabilirsiniz. Sahip olduğu arı doğa ile insanlardan uzak kalmayı isteyenler tarafından beğenilecek kadar sakin ve sessiz yapılı bir köy. Erzurum, İspir ilçesine sınırı vardır. Nüfus yoğunluğu diğer ilçelerden daha düşük olan İkizdere’de en az nüfusa sahip yerleşkelerden biri de Kama Köyüdür. Anzer Deresi’nin biraz ilerisinde bulunmaktadır. 50 kişilik köy nüfusu ile Kama Köyü’nde et ve balık pişiren lokantalar bulabilirsiniz. Sunulan bütün malzemeler yörenin kendi yaptığı ya da yetiştirdiği malzemelerden oluşturulmuştur. Doğal beslenme ve ortamın keyfini çıkarabilir, kafanızı dinleyebilirsiniz. Her mevsimde turizm faaliyetleri devam etse bile bölge şartlarının en iyi olduğu yaz aylarında bölgeye gitmeniz daha uygun olacaktır. Yaz aylarında bile oldukça serin olan bu köyde gezerken yanınızda ceketinizi getirmeyi unutmamalısınız. Bir sınır köyü olan Kama, etrafındaki medeniyetlerden etkilenmiştir. Bu köyde konaklama imkanı sunan bir tesis bulunmamaktadır. En yakın tesis Çamlık Köyü’nde bulunmaktadır. Kama Köyü’nün yemekleri harikadır. Odun ateşinde et ve alabalık ızgara yapan lokantalar harika bir lezzet şöleni yaratmaktadırlar. İkizdere’den ayrılmadan önce Kama Köyü’nde yemek yemelisiniz. 


İkizdere Otelleri
 

İkizdere Nerede?

Doğu Karadeniz’de yer alan Rize İlinde bulunmaktadır.

İkizderede Ne Yenir?

İkizdere’de Karadeniz mutfağının en sevilen yemekleri yenebilir. Mangal et, balık, mısır ekmeği, höşmerim gibi yiyecekler denenebilir.

İkizdere Nasıl Bir İlçe?

Doğanın kalbinde, sesleri dinlerken bir ağacın gölgesine uzanabileceğiniz sakin ve huzurlu bir yer.

İkizdere Nasıl Bir Yer?

İkizdere, derin bir vadinin içerisine kurulmuştur. Oldukça sakin yapılı olan bölge dere, şelale ve yayla konusunda şanslıdır.

İkizdere Kaç Km?

Yolculuğa başlanan ile göre değişiklik gösterebilir. Bazı büyük illere göre mesafeler:

Ankara: 824 km

Trabzon: 96 km

Rize: 80 km

Kars: 362 km

İstanbul: 1152 km