Menü


Hilton Garden Inn Yalova

Bayraktepe Mahallesi Bursa Yolu Cad. No:92/1 Yalova

Ramada By Wyndham Yalova

4 Yeni Bursa Yolu Caddesi Fevzi Cakmak Mahallesi Yalova

Çınarcık Otelleri 

Çınarcık Deniz Tatili ve Turizmi


Çınarcık deniz tatili turizmi olarak Yalova’nın en fazla gelişen ve adını duyuran ilçelerinden biridir. İstanbul’un adeta balkonu şeklinde olan ve hafta sonları deniz keyfi yaşamak isteyen tatilcilerin uğrak yeri olan bölge küçük olduğu kadar da işlevselliği bir o kadar çoktur. Birçok etkinliğin beldede bulunabileceği Çınarcık otelleri olarak da turizme katkıları olan bir yapılaşması bulunur. Oteller olarak bölgenin birçok farklı otel yapıları ve tarzları vardır. Yalova Çınarcık otelleri olarak değerlendirilmek istenildiği zaman tatilcilerin ilk olarak hangi amaç doğrultusunda tatil planladıkları önem kazanır. Otel keyfi içerisinde bir tatil yaşamak isteyenlerin Çınarcık otel havuzlu olan yapılar ile konaklama yapması daha uygun olurken, gezip eğlenmek isteyen ya da birbirinden lezzetli balık yemekleri sunan restoranlarını değerlendirmek isteyen tatilciler ise, Çınarcık apart otelleri tercih ederek bölgenin keyfini sınırsızca yaşayabilmektedir. Bölgenin Yalova iline bağlı olması sebebiyle jeotermal kaynakları bakımından da aynı altyapı zenginliğine sahip olmasından kaynaklı olarak Çınarcık termal otelleri de kişilere hizmet sunmaktadır. Termal olarak su kalitesi son derece zengin olan ve tüm termal şifalarına sahip olan suyun bölgede biraz daha geri planla kalıyor olması deniz tatilcilerinin uğrak yeri olmasından kaynaklanmaktadır. Termal denildiğinde Yalova merkez gibi düşünülse de İl genelinde birçok ilçede de termal su kaynakları bulunuyor olmaktadır. Çınarcık bungalov otel tercih eden doğa tutkunu tatilciler için tasarlanan ve hemen herkes tarafından beğenilerek zaman geçirilen kıymetli konaklama bölgelerinden biridir. Sezonda ilk olarak dolan ve misafirlerin ilk tercihlerinden olan bungalov konaklama modelleri fazla sayıda olmaması sebebiyle erken rezervasyon gerektiren bir öneme sahiptir. Otel olarak birbirinden farklı yapılaşmalar ile misafirlere oldukça fazla seçenek sunan bölge yaz döneminde konaklamanın yüzde yüz olduğu seviyeleri uzun süre korumaktadır. Bu nedenle günübirlik gelen tatilciler de bulunur. Bölge yaklaşık yüzölçümüne düşen kişi sayısının 3 katına kadar tatilci karşılamaktadır. Yoğun talep gören küçük tatil beldesi bu haliyle de eşsiz bir tatil konforu ve eğlencesiyle kişileri yüksek bir müşteri memnuniyetiyle ağırlamaktadır. 

Çınarcık Otelleri ve Kültürel Dokusu

Tarihin ile ön planda fazla olmayan bölge otelleriyle ve deniziyle yaz sezonuna damga vurmaktadır. Küçük bir Ege kasabasına andıran ve kişileri bu yönüyle bölgeye çeken bölge Çınarcık otelleri denize sıfır konumda olması sebebiyle en beğenilen ve emsallerine göre fiyat olarak uygun olan oteller grubudur. Muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde bir yaşam vaat etmektedir. Bölgenin hemen her noktadan bakıldığında ya da hemen hemen tüm evlerde deniz manzarasının görülmesinin en güçlü sebeplerinden biri bölge deniz çevresinde konumlandırılmış bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Çınarcık otelleri herşey dâhil hizmet sunarken kişilerin bu otellerin yemeklerin denizden gelen olta balıklarının sunulması tazelik ve lezzet açısından da birçok kişinin tercih sebebi olur. Otel tarzı ile herşey dâhil paketleri seven kişiler için bölge de bu tip otelleri bulmak mümkün olacaktır. Çınarcık aquapark otel olarak sınırlı sayıda varlıkları bulunan oteller ise halk tarafından bilhassa denizin dalgalı olduğu zamanlarda yoğun talep görmektedir. Birçok kişi tarafından değerlendirilen ve hemen herkesin beğenisini toplayan aquapark tatilcilerine eğlenceli zamanlar sunacaktır. Çınarcık butik otel yapılarına da sahip apart adıyla da hizmet sunan ve klasik otel anlayışındaki yapıların haricinde çok fazla sayıda bölge de bulunur. Yüz ölçümüne göre yaz döneminde oldukça fazla sayıda tatilcinin göçüyle bölge nüfusunun birkaç kat artmasıyla konaklama tercihleri zaman içinde şekillenmiş ve her bütçeye uyumlu bir hal almıştır. Çınarcık kaplıca otelleri adından bahsettirmiyor olsa da bölgenin termal kaynakları bulunur ve su kalitesi ise son derece verimli ve yüksektir. Kaplıca otellerinde konfor ve huzur kişilere eşlik ederken bu oteller kaynak sulara yakınlıkları sebebiyle şehir merkezinden biraz uzaktadır. Ancak bölge küçük olması sebebiyle yürüyüş mesafesiyle tatilcilerin merkezlere yürüyebildiği bir uzaklıkta inşa edilmiştir. Kültürel doku olarak tarihin önemli noktalarından geçen bir bölgedir. Adını Rumların vermiş olduğu isimlerden alır, Rumca da Temiz havaya sahip şehir anlamına gelen Çınarcık eski dönemdeki adı olan Kio Bizanslılar döneminden ve Rumlardan almaktadır. Milattan önceki yıllara uzanan tarihi bir yapıya sahiptir. Kurtuluş savaşı yıllarında birkaç defa işgal altına alınan Çınarcık 1921 yılından tamamen düşmandan temizlenen bir bölge olmuştur. Tarihi dokusunu ve adını da günümüzde sahip olduğu Ulu çınardan almaktadır. 

Çınarcık Seyahat Detayları 

Yalova seyahat planları arasında yılın her mevsimi tatilci çekebilen özel bölgelerden biridir. Genel olarak termal su kaynakları bakımından zengin olan ve hemen hemen birçok ilçesinde de termal özelliği ile tatilci akınına uğrayan bölge Çınarcık tarafında ise iki hatta üç farklı koldan turizme katkı sağlamaktadır. Bu açıdan tatil çeşitliliği sunarken her aile için de farklı talep edilen şekilde yapılaşma ile hizmet vermektedir. Hemen her aile için özel yapılaşmanın tasarlandığı ve oldukça beğenilen butik otellerde bilhassa termal konaklama seçeneklerinde kişilere sunulan Çınarcık muhafazakâr otel olarak kişilere otelin konforunu ve huzurunu temin etmeyi planlarken Çınarcık İslami oteller adıyla rahatlıkla her kesimden kişinin tatil yapabilmesi amaçlanmıştır. Tüm detayların en ince ayrıntılarına dahi yer verilen oteller halk arasında Çınarcık tesettür otelleri olarak da adlandırılmaktadır. Bu kapsam da kişilerin rahatlığı ve huzuru son derece otel yönetimi için önem arz etmektedir. Çınarcık lüks otel olarak birbirinden farklı yapıda ve sunumda otel barındırırken yüz ölçümü gereği bu otellerin sayılar çok fazla değildir. Bu nedenle bölgeye gelecek olan tatilcilerin lüks otel prensibiyle tatil yapmayı tercih edeceklerse erken rezervasyon için acele etmesi oldukça önemlidir. Sayıları az olan bu otellerin bölgeye tatilci akınıyla ilk olarak dolun grupta oldukları bilinmektedir. Çınarcık uygulama oteli adı altında turizm ve otelcilik öğrencilerinin hizmet verdiği ve fiyat olarak da biraz daha uygun olduğu konaklama seçenekleridir. Bu nedenle uygun fiyatlı bir tatil planlayan aileler için son derece uygun ve maliyeti düşük bir tatil yaşatması mümkün olacaktır. Çınarcık, İstanbul gibi İzmit gibi ticari ve şehir hayatına sahip kişilerin bulunduğu önemli merkezlere yakın olması sebebiyle yaz döneminde oldukça fazla sayıda turist almaktadır. Bölgeye olan yoğun talep sebebiyle konaklama seçenekleri erken bir dönemde azalır ve bölge adeta dolup taşar bu sebeple sezonda tatil yapmayı planlayan kişilerin tatillerini bu bölge için önceden planlamaları kaçınılmazdır. Araç trafiği de bölgenin sezonda karşılaşılan en önemli sorunlarındandır.
 

Çınarcık Otelleri ve Fiyatları

Maliyet olarak bir Ege bölgesi ya da Akdeniz bölgesi gibi yüksek rakamlar ile tatilcilere yük olmayan son derece eğlenceli ve kalabalık beldelerden biridir. Bölgenin fiyat ortalamaları yazlık şehirlere orantılandığından oldukça uygun ve ekonomik bir rakam değerine sahiptir. Bu nedenle Çınarcık otelleri ve fiyatları bireyler tarafından uygun bulunmaktadır. Bölge kendi içinde de ayrıca fiyat oranlarına ayrılmıştır. Çınarcık sahil otelleri olarak bakıldığından Çınarcık merkez otelleri standartlarına göre biraz daha pahalıdır. Bunun sebebi de bölge sahil üzerine kurulu olması sebebiyle aslında sahil denilen bölge şehrin merkezi konumundadır. Merkez otelleri adıyla anılan kısım ise iç kısımdır. Fakat yüz ölçümü küçük olması sebebiyle iç kısmı sahile uzaklığı bir ya da iki cadde üsttedir gibi açıklanabilir. Bu sebeple bölge iç kısım ve sahil olarak iki ana başlıkta incelenir. Çınarcık tatil otelleri olarak bakıldığında fiyat olarak diğer yazlık bölgelere göre fazlasıyla uygun seçeneklerin olduğu görülmektedir. Bu nedenle de bölge yoğun olarak tercih edilen bir bölgedir. Ancak yine de fiyat olarak bütçelerine uygun olmadığının düşünenler için ise, Çınarcık uygun oteller kapsamında değerlendirilen otelcilik öğrencilerinin eğitim amaçlı olarak hizmet verdiği uygulama oteli bulunmaktadır. Ya böyle bir uygulama öteli tercih edilebilir ya da apart evler arasında uygun bir bütçe ile konaklama sağlanabilmektedir. Hemen her koşulda misafirlerine sınırsız ve eşsiz bir tatil sunan uygun fiyatlı ama keyifli bir tatilin adresi olan belde herkes tarafından beğeni toplayan bir özelliğe sahiptir. Son derece keyif ile tatil yapabileceğiniz bu tatil beldesinde hemen herşey kişilerin tercihlerine göre tasarlanmaktadır. Çınarcık termal olarak değerlendirildiğinde ise bakış biraz değişmektedir. Bu kapsam da sektörde lider olan ilçelerden biri olan bölge termal konusunda ortalama bedeller üzerinden kişilere hizmet vermektedir. Ancak bölgenin termal özelliği ön plana çıkmamıştır. Bölge deniz ve plajlarıyla son derece başarılı ve memnuniyet oranı yüksek olmasıyla meşrulaştığı için genellikle bölgeye gelenler yaz tatili amacıyla gelmektedir. Bu sebeple ile de termal özellik sadece bilenlerin tercihlerinden ibaret kalmaktadır.  

Çınarcık nerede?

Yalova’nın gözde tatil beldelerinden biri olan ve deniz olarak yaz mevsimlerinde fazlasıyla değerlendirilen gözde ilçelerdendir. Çınarcık plaj olarak çok geniş bir alana sahip değildir. Küçük bir bölgede deniz tüm keyfini tatilcilere sunacaktır. Ancak oldukça uzun bir kumsal olmaktadır. Hemen hemen İstanbul’dan çoğu kişi bu noktada tatillerini değerlendirmektedir. Yalova İstanbul’a yakın gözde tatil mekânlarından biridir. İl olarak hemen her ilçesi gözde olan Yalova tatilcilerin uğrak yeri olarak bilinmektedir. Bölgede termal kaynakların ağırlığı yoğun olarak yaşanmamakla birlikte çoğunlukla yazlık bir belde olduğu görülmektedir. Çınarcık misafirlerine küçük bir ege atmosferi sunarak dokusunu hemen herkese sevdirmektedir. 

Çınarcık nasıl gidilir?

Yalova tatil beldeleriyle son derece meşhur bir ildir. Bu nedenle herkes tarafında beğenilerek yaz mevsimlerinde uğrak yerlerden biri olmayı başarmıştır. Çınarcık beldesi ise, oldukça küçük bir ilçedir. Plaj alanları dahi sınırlı boyutlarda olan ve herkes tarafından bu şekilde kabul edilerek yaz tatili geçirilen bölgenin küçük olmasına rağmen bir yaz tatilinden beklenebilecek tüm ayrıntıları tatilcilerine sunmaktadır. Bu nedenle uygun fiyatlı ve alışılagelmiş bir tatil için neredeyse vazgeçilmez beldeler arasındadır. İstanbul, İzmit, Sakarya gibi ticari şehirlerin iş hayatın da baskın olan ve bireylerin kaçışı noktasında yakın bir ilçe olması vazgeçilmez tatil beldesi olmasında son derece etkili olmaktadır.

Çınarcık nereye bağlı?

Yalova il kapsamında haritada yerini alan. Yalova’nın küçük bir ilçesidir. Yüz ölçümü olarak küçük bir il olmasına rağmen herkes için vazgeçilmez bir noktada yer alan ilçe tam bir yaz tatili için tatil köyü konumundadır. Yalova bu noktada İstanbullular başta olmak üzere birçok çevre ile tatil beldesi hizmeti veren bir ildir. Bu nedenle hemen her mevsim tatil konseptiyle kişilere farklı tatiller sunan değere sahiptir. Marmara bölgesinin deniziyle tatilcilerine eşsiz bir tatil sunan ilçe deniz olarak oldukça keyifli ve kumsal bir zeminde varlığını devam ettirmektedir. Denizi güvenli olan ve çok derin olmayan Çınarcık aileler için son derece uygun bir tatil şehridir. 

Çınarcık kaç km?

İstanbul üzerinden bir hesap yapılması gerekirse, toplam varış süresi 1,30 saat civarındadır. Ortalama 110 km olan bölge Yalova merkezinden geçilerek gidilen köy yollarından ibarettir. Hız sınırı olan dar bir yol güzergâhına sahip Çınarcık kıvrımlı caddeleriyle misafirlerini karşılamaktadır. Yaz dönemlerinde belde girişinde trafik oluşsa da yine de bu mevcut trafik saatlerinizi almayacaktır. Sezonda bölgede gelen misafir çok olması sebebiyle araç park sıkıntıları en dikkat çeken detaylardan biri olmaktadır. Bu nedenle Çınarcık beldesine vapur ile seyahat yapmayı tercih eden kişiler de bulunmaktadır. Sahil bölgenin merkezi konumundadır. Bu nedenle vapur ile gelen yaya tatilciler kolaylıkla otellerine yürüme mesafesiyle varabilir. 

Çınarcık'ta ne yenir?

Çınarcık konum olarak deniz beldesi olması sebebiyle, sofralarında da deniz etkileri görülmektedir. Restoranlarında deniz mahsullerinin eşsiz menülerine yer verilen bölgenin birbirinden lezzetli balık menüleri ve tarifleri bulunmaktadır. Yaz mevsiminde olta balıkçılığı ile taze balığı şehir halkına sunan balıkçılar günlük liman bölgesinden taze balık satışları yaparak bölgeye balık temin edebilmektedir. Bir yandan oteller ve restoranlar ise kış döneminde avlanma yasağı olmayan dönemlerde buzhanelere balık stoklayarak yaz mevsimini geçirmeyi planlamaktadırlar.  Çınarcık gibi küçük tatil beldesinde yaz mevsimi ve yılın herhangi bir dönemi gidildiğinde vazgeçilmez lezzetlerinden deniz mahsulleri ve şeflerin önerilerine kulak vermek oldukça doğru bir tercih olacaktır. 

Çınarcık nasıl bir yer?

Çınarcık uzun yıllardır. Marmara bölgesinin tatil merkezidir. Su sporlarının dahi yapıldığı, akşam olduğunda tatilcilerine müzikal keyfi ve renkli sokaklar da yürüyüş sunan eğlence merkezine dönüşebilen. Gün içinde insanların deniz ve güneş keyfini çıkartmasına destek olan önemli bir bölgededir. Çınarcık tek bir ana cadde üzerine konumlanan ve sahil üzerinde bir yerleşime sahip küçük bir beldedir. Deniz kıyısından iç kısımlara doğru uzanan yerleşim şekli ile son derece keyifli bir yaz sezonuna eşlik etmektedir. Deniz sezonu boyunca oldukça hareketli bir bölge olan Çınarcık hemen herkes tarafından sıklıkla tercih edilen turizm merkezlerinden biri olmaktadır. 

Çınarcık'ta nerede kalınır?

Çınarcık lüks oteller zincirlerine sahip ultra niteliklerde bir tatil nokta değildir. Bu ilçede apart evler, pansiyonlar ve sınırlı sayıda oteller bulunmaktadır. Bu nedenle yaz sezonun da gelmek gibi niyet varsa kişilerin en az bir hafta önce de kalacakları yerleri mutlaka ayarlamış olmaları gerekir. Bölge küçük olması sebebiyle, konaklama yapılacak tesislerin kapasitesinin üst miktarında tatilci aldığı dönemler olmaktadır. Bu nedenle konaklama yapılacak otellerin ya da evlerin rezervasyon işlemlerinde son dakikaya kalınmaması son derece önemlidir. Yakın illerden günü birlik olarak da gelinebilen bir ilçe olması nedeniyle birçok avantajı misafirlerine sunan belde sevimliliği ve yaz dönemindeki tatil dokusuyla kişilerin beğenilerini kazanmaktadır. 

Çınarcık'ta ne yapılır?

Çınarcık aktivite olarak renkli ve tatilcilerine çeşitlilik sunan bir ilçe değildir. Daha çok yaz tatili ya da doğa tatili keyfini sınırsızca sunarak yoğun bir talep almaktadır. Şehri dokusu Ege bölgesinden farksız bir yapıya sahipken tabiat olarak kişilere muhteşem bir gezi ve doğa keyfi sunacaktır. Plaj olarak çok geniz kumsallara sahip olmasa da şehrin ana karayolu olarak bilinen sahil yolunun hemen yanında bir set şeklinde kumsal alana ulaşılabilen dar ama oldukça uzun bir koydur. Koy olması sebebiyle de denizi aşırı dalgalı olmayan, sığ ve güvenli bir nokta da tatilcilere hizmet vermektedir.