Menü


Grand Cavusoglu Hotel

Eskipazar Mah Hopa Cad. No 11/4 Cayeli, Rize

Çayeli Otelleri

Doğu Karadeniz, eşi benzeri bulunmayan doğal ortamı ile herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Bu hayranlık; yöre türkülerinin hikayeleri, televizyon dizileri ve filmleri ile giderek büyümektedir. Bu durum bölge için turizm faaliyetlerini gün geçtikçe daha önemli hale gelmiştir. Son zamanlarda hem yurtiçinden hem de yurtdışından büyük kafileler tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yüksek talebin odağında Rize İli bulunmaktadır. Sahip olduğu ilçelerle Türkiye ve dünyanın önemli çay üreticilerinden biri olan şehir, turizm sayesinde yeni bir gelir kazanmıştır. Bu ile bağlı ilçelerden biri olan Çayeli, ziyaretçilerine yeşil bir cennet sunmaktadır. Konum olarak Rize şehir merkezinden 18 kilometre uzakta, doğuda bulunmaktadır. Eski adı Mapavri olan ilçe, adından da anlaşılacağı gibi çay yetiştiriciliği yapılan onlarca bahçe ve işleme tesisine sahiptir. Ülkenin en önemli kültürel değerlerinden, kahvaltı sofralarından eksik olmayan çay, 1930’lu yıllarda bölgeye ekilmesi ile bölgenin kalkınması sağlanmıştır. Türkiye’nin en çok yağış alan bölgesinde bulunması Çayeli İlçesine çok sayıda şelale kazandırmaktadır. Doğanın en berrak ve hızlı harikalarından biri olan bu şelaleleri gezebilirsiniz.  Yeşil ve maviye doymak, bölgeyi daha yakından tanımak için ilçede bulunan otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Çayeli otelleri, adeta bir tabloyu anımsatan manzarasıyla misafirlerine Karadeniz’in eşsiz doğasını göstermektedir. En iyi tatil deneyimine ulaşabilmek için size en uygun olan hizmet anlayışına sahip olan oteli seçebilirsiniz. Bölgenin meşhur çayını içerken doğaya dönmenin keyfini çıkarabilirsiniz. 

 

Çayeli Sahil Otelleri ve Plajları

Çayeli, Karadeniz’e olan kıyısı ile eşi benzeri olmayan bir manzaraya sahiptir. Gelmişken, Karadeniz’in hırçın dalgalarını görerek konaklamak isteyenler için birçok otel alternatifi bulunmaktadır. Daha çok yemyeşil araziler ve çay bahçeleriyle bilinen bölgenin, sahip olduğu deniz manzarası görülmeye değerdir. İlk kez Çayeli’nde kalıyorsanız, ilçe merkezine yakın olmasıyla rahat bir ulaşım imkanı sağlayan sahil bölgesindeki otellerde kalmak isteyebilirsiniz. Çayeli sahil otel seçeneklerini değerlendirirken farklı konseptlerde oluşturulmuş işletmeler görebilirsiniz. Daha çok yöre halkı tarafından işletilen yerel işletmeler bulunan Çayeli’nde yaratılan sıcak ortamla kendinizi evinizde gibi hissedebilirsiniz. Uzun ve dar bir kıyı şeridine sahip olan Rize’de tüm sahiller yüzmeye uygun değildir. Bölgede cankurtaran ve plaj hizmetlerinin verildiği güvenli alanlarda denize girilmesi olası kazalar ve can kayıplarının önüne geçmek için son derece önemlidir. Çayeli, Rize’de en çok plaj imkanı sunan ilçelerden biridir. Eğer sizde tatilinizde kum ve denizin keyfini çıkarmak isterseniz bölgeyi tercih edebilirsiniz. Çayeli’nde bulunan plajlar:

Kemerköy Plajı: Çayeli Tüneli’nin ön tarafında kendine yer bulmaktadır. İnce yapılı taşlardan oluşan kumsal, yaz aylarında halk ve turistler tarafından en çok tercih edilenlerden biridir. Denizi temiz olan plaja girişlerde bir ücret talep edilmemektedir. Tercih ederseniz bölgede yiyecek ve içecek alabileceğiniz bir kafe de hizmet vermektedir. 

Çayeli Halk Plajı: Kanlıdere Tüneli tarafında bulunan plaj oldukça geniş bir alana sahiptir. 2000 kişilik bir kapasiteye ulaşabilen sahil Karadeniz’de en çok sevilen ve tercih edilen plajlardan biridir.  

Limanköy Plajı: Rize’de en iyi hizmeti veren, gelişmiş plajlardan biridir. 5000 metrekarelik bir alanda; su sporları, yüzme, jet ski, muz, dalış ve su kayağı gibi eğlenceli aktiviteler yapmak da mümkündür. Dalış yapmayı öğrenmek isteyenler için eğitim de verilmektedir. 

 

Çayeli Apart Otel

Çayeli, gelişen turizm ile günümüzde önemli gezi destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Herkesin aşinası oldu o türkünün yazıldığı, bu güzel bölgeyi keşfetmek isterseniz konaklama hizmeti sunan farklı konseptte pek çok otel bulabilirsiniz. Çayeli apart otel, ev rahatlığından vazgeçmek istemeyenler tarafından en çok tercih edilen konseptlerin başında gelmektedir. Oldukça samimi bir ortama sahip bu oteller, sizi evinizde hissettirecek bir dekorasyona sahiptir. Apartlar, misafirleri için farklı oda seçenekleri sunmaktadır. Odalarda, konukların ihtiyaçları karşılamaya yönelik eşyalar bulunmaktadır. Farklı hizmet paketleri sunan oteller arasından konaklama açısından beklentilerinizi karşılayan özelliklere sahip olan tesisleri tercih edebilirsiniz. Kapsamlı bir tesis içerisinde; klima, kablosuz internet, otopark, fırın, buzdolabı ve mikrodalga fırın gibi ayrıcalıklara da sahip olabilir.Kendi yemeğinizi pişirmek ve özel alana sahip olmak için büyük oteller yerine tercih edebilirsiniz. Bölgeden aldığınız doğal ürünleri kullanarak tariflerinizi lezzet katabilirsiniz. İhtiyaca ve kişi sayısına göre 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve 2+2 gibi alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Aile ile yapılan tatillerde ferah bir yaşam alanına sahip olunması açısından geniş alanı ve fazla odası olan odaları seçebilirsiniz. Çayeli’nin hemen hemen her bölgesinde apart otel bulmak mümkündür. Deniz, dağ ya da yayla tarafına konumlanan birçok tesis bulunmaktadır. Oldukça uygun olan fiyatlarından dolayı tercih edilen oteller, konuk kapasitesi kısıtlı olduğu için daha sessiz ve sakin bir konaklama alanı sunmasından dolayı da tercih edilmektedir. Yeşil çay bahçelerini, kara denizini ve akan şelalelerini görmek için gittiğiniz, Çayeli’nde sorun yaşamadan konaklayabilirsiniz. 

 

Çayeli Butik Otelleri 

Karadeniz, engebeli yükseltileri ile kendine has bir yapıya sahiptir. Bu topraklarda saklı kalan arı doğa harikalarını misafirleri tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Çayeli, seyahatinizin en unutulmaz duraklarından biri olmaya adaydır. Her mevsim yeşil olan bölge havaların ısınmasıyla turistlerinin akınına uğramaktadır. Sıkıcı şehir hayatında bunalan insanları, canlı topraklana davet eden ilçe huzurlu bir dinlenme ortamı sunmaktadır. Karadeniz kültürünü daha yakından tanımanıza fırsat vermektedir. Çay hasat zamanında, bahçeden mutfaklarınıza gelen çayın işlenişi görebilirsiniz. Bölgede bulunan çay fabrikalarından sevdiklerinizin de tadına bakabilmesi için hediyelik alabilirsiniz. Bölgede konaklamak için birçok farklı tesisi inceleyebilirsiniz. Çayeli butik otelleri, en çok tercih edilen tesisler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Genel olarak bu oteller yarım pansiyon ve kahvaltı hizmetleri içerse bile daha fazlasını isteyenler için farklı seçenekler sunan otellerde bulunmaktadır. Çevre gezileri ve halk oyunlarıyla ilgili etkinlik düzenleyen butik otellerde turistler tarafından tercih edilmektedir. Büyük otellere göre daha az nüfusu içinde barındırdığı için bölgenin sakinliğini yaşamaya gelenler tarafından özellikle tercih edilmektedir. Bölgede bulunan butik oteller farklı fiyatlarda karşınıza çıkabilir. Yazın deniz ya da dağ tatili için tercih edebileceğiniz butik oteller fiyat konusunda daha ulaşılabilir bir seçenektir. Çayeli uygulama otelleri de en uygun fiyatları misafirlerine sunan otellerdendir. Üniversitenin turizm fakültelerine, öğretmen evlerine ya da turizm liselerine bağlı olan bu oteller öğrencilerin staj yapmasını da sağlar. Öğrencilere destek olmak, aynı zamanda bütçe dostu seçenekleri değerlendirmek isteyenler için de iyi bir seçenek olabilir. 

 

Çayeli Otelleri ve Fiyatları

Rize’nin incisi olarak görülen Çayeli, özenli çay bahçeleri ile ünlüdür. Sahil şeridinde bulunan ilçenin harika bir deniz manzarası vardır. Tarih boyunca birçok devletin egemenliği altında yaşamıştır. Bölgede bulunan eserlerle çok daha yakından anlaşılan bu zengin bir kültür birikimine sahiptir. Son yılların en sevilen tur gruplarından olan Karadeniz turlarında en çok sevilen duraklardandır. Yerli ve yabancı turistleri her geçen yıl daha çok cezbeden belde konaklama anlamında da kendini geliştirmiştir. Çayeli seyahatinizde mola vermek için kullanabileceğiniz çok sayıda işletme bulabilirsiniz. İlçenin farklı alanlarında bulunan bu oteller arasında seçim yapmadan önce gezi duraklarına olan mesafesine dikkat etmelisiniz. Farklı bölgelerde konumlanan otellerin sunduğu dağ ya da deniz manzarası da öncelikleriniz arasında olabilir. Özellikle yaz aylarında yapılan çay hasadı dönemi turist yoğunluğunun en fazla olduğu zamandır. Bu deneyimden mahrum olmamak ya da taleplerinizi karşılamayan bir otel seçeneği ile yetinmek istemiyorsanız erken rezervasyon yaptırmalısınız. Böylece tatil planlarınızı gerçekleştirmek için olabilecek en uygun fiyata ulaşabilirsiniz. İndirim ve kampanyalar sayesinde seyahatinizi uzatabilir, Çayeli’nde daha fazla zaman geçirme şansı yakalayabilirsiniz. Çayeli otelleri fiyatları, sezona, otelin sağladığı imkanlara ve manzara seçenekli odalarına göre farklı seyredebilir. Karadeniz’in güzide ilçesi Çayeli’nin doğasıyla yeşile ve maviye doyabilir, meşhur çay bahçelerine giderek dalından toplanan çayın hikayesine tanık olabilirsiniz. 

 

Çayeli Yöresel Yemekleri

Karadeniz mutfağı, Türkiye’nin en lezzetli yemeklerini softalara koymaktadır. Rize’nin en sevilen ilçelerinden biri olan Çayeli son dönemlerde, bölgenin vazgeçilmez gezi duraklarından biri haline gelmiştir. Havası, doğası ve manzarası ile bu ilginin hakkını veren bölge aynı zamanda sahip olduğu zengin yöresel lezzetleri ile konuklarına gerçek bir ziyafet sunmaktadır. Bu yemekleri bulabileceğiniz Rize Çayeli otelleri olduğu gibi ufak lokantaların hizmetlerinden yararlanmayı da tercih edebilirsiniz. Çayeli’nden ayrılmadan önce yemeniz gereken yöresel yemekler:

 

Çayeli’nde Gezilmesi Gereken Yerler

Doğa tutkunlarının en sevdiği destinasyonlardan biri olan Çayeli doğal ve kültürel mirası ile göz doldurmaktadır. Bölgeye gelmişken gezilmesi gereken birçok nokta bulunur. Çayeli merkez otelleri, özel araçla seyahat etmeyen insanların diğer bölgelere daha rahat ulaşmasını sağladığı için tercih edilebilir. Özel turlar, taksiler ve toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Gelmişken gezmeniz gereken yerler:

 

Çayeli Çay Bahçeleri

Dünyada sudan sonra en çok içilen içecek çaydır. 1500 çeşit kadar çay çeşidi bulunmaktadır. Çay tarımı için bölgenin iklimi ve deniz seviyesinden uzaklığı kaliteyi belirlemektedir. Bu koşulların ülkemizde en iyi sağlandığı yerlerden olan Doğu Karadeniz’de ve özellikle Rize’de çay önemli bir geçim kaynağıdır. Türk kültüründe sofralardan eksik olmayan ince belli bardaklara doldurulan bu çaylar büyük bir öneme sahiptir. Yetiştirilmesi verilen büyük emek de kalitesini arttırmaktadır. En üstte bulunan iki yaprağı bulunan çay filizi elle koparılmalıdır. Bu sebeple tarım makineleri yerine insan eli ile toplanmaktadır. Yaz sezonunda, Çayeli çay bahçeleri turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Çeçeva,yeni adı ile Haremtepe köyünde bulunan bahçeler son yıllarda en önemli turistik yerlerden birine dönüşmüştür. Çayeli’nden Haremtepe’ye giden yol tek şeritli olduğu için ulaşım sizi zorlayabilir. Köyde bulunan her evin tek ve en büyük geçim kaynağı olan çay bahçeleri bulunmaktadır. Çay yetiştiriciliği haricinde, bölgede yeni kaynaklar ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda Karadeniz turlarına karşı gelişen ilgiden nasibini alan bölge, turizm alanında kendini geliştirmektedir. Yeşili ve mavisiyle göz kamaştıran Çayeli, eşi benzeri olmayan doğal güzelliklere sahiptir. 

 

Çayeli’ne Ulaşım

Rize’ye oldukça yakın olan ilçe yalnızca 19 kilometrelik uzaklıkta bulunmaktadır. Birden fazla ulaşım seçeneği olan Çayeli’ne ulaşmak oldukça kolaydır. Karayollarından vazgeçmek istemeyenler için özel araçlar ya da şehirlerarası otobüslerin kullanımı tercih edilebilir. Özel araç ile ulaşım şansı olan kişiler Karadeniz sahil yolu üzerinde Rize istikametine gitmelidir. Oldukça dar ve virajlı olan yolda arabanızı dikkatli bir şekilde kullanmanız son derece önemlidir. Şehirlerarası otobüslerin kullanımı, yakın mesafede bulunan illerden gelen insanlar için daha iyi seçenek olacaktır. Direkt olarak Çayeli’ne giden otobüs seferleri birçok il için mevcuttur. Aksi bir durumda Rize’ye bilet alınmalıdır. Rize’den ilçeye ulaşmak için şehir merkezindeki minibüslerden faydalanabilirsiniz. İstanbul gibi uzak bir mesafeden bölgeye gelmeyi düşünüyorsanız uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. En yakın havalimanı olan Trabzon’a indikten sonra Rize il merkezine gitmelisiniz. Bunun için havaalanında bulunan HAVAŞ hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Şehir merkezinde vakit kaybetmeden Çayeli’ne gitmek isterseniz taksi ya da özel araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Günümüzde yapımı devam eden Rize- Artvin Havalimanı çalışmaları bittiği zaman bölge ulaşımı çok daha kolay sağlanacaktır. 

 

Çayeli Nerede?

Çayeli, Doğu Karadeniz’de bulunan Rize’nin bir ilçesidir.

Çayelinde Ne Yenir?

Çayelin’de Karadeniz mutfağının yöresel lezzetlerinin tadına bakılmalıdır. Muhlama, Çayeli usulü kuru fasülye, pekmezli kabak tatlısı, Rize kavurma, çay, pepeçura. 

Çayeli Nereye Bağlı?

Çayeli İlçesi, Rize İline bağlı bir beldedir. 

Çayeli Nasıl Bir Yer?

Çayeli, yeşilin ve mavinin her tonunu içinde barındıran doğası ile ünlü bir ilçedir. Bölgede bulunan çay bahçeleri ve şelaleleri ile ünlüdür. 

Çayeli Kaç Km?

Çayeli’ne olan uzaklık yolculuğa başladığınız konuma göre değişiklik göstermektedir. Bazı iller ile arasındaki mesafeler aşağıda belirtildiği gibidir:

Ankara: 830km

İstanbul: 1155km

İzmir: 1513km

Rize: 19km

Trabzon: 98km