Menü


Ayvalık Otelleri

ayvalık otelleri

Bir kısmı Marmara Bölgesinde, bir kısmı Ege Bölgesinde bulunan Ayvalık, Balıkesir’in bir ilçesidir. Özellikle yazlıkçıların ve tatilcilerin uğrak şehri olan Ayvalık yılın geri kalanında şehrin sakinleriyle, sakin bir hale bürünmekte. Nüfus yoğunluğu ilkbahar ve yaz mevsimlerinde oldukça artmakta. Ancak siz yaz kış demeden bu şehre tatil yapmak için gelebilirsiniz. İçerisinde barındırdığı termal otel gibi fırsatlarla Ayvalık, kış aylarında da ziyaretçilerini bekliyor. Ayvalık otelleri her sezonda siz tatilcileri ağırlamak için hazır. Yaz aylarında birçok farklı konseptte otel bulabilirsiniz. Apart oteller, butik oteller, pansiyonlar, beş yıldızlı oteller ve termal oteller bunlardan bazıları. Kış aylarında ise genel olarak termal oteller hizmet vermekte. Ayvalık’ta bulunan mineralli ve şifali kaynak sularından termal oteller aracılığıyla faydalanabilirsiniz. Ayvalık’a birçok şekilde gelebilirsiniz. Feribotla, özel araçla veya uçakla gelebileceğiniz bu kent içerisinde gezebilmek için de araba kiralamak gibi opsiyonlar mevcut. Ayvalık şehrinde her mevsim kendinize uygun aktiviteler bulabilir, yılbaşını burada geçirebilir, yazın serin denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Sezon farklılıklarını ve otel doluluklarını göz önünde bulundurarak erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Tüm güzellikleri ile Ayvalık sizlerin ziyaretini bekliyor.

Ayvalık Butik Otelleri

Ayvalık’ta butik otel konsepti oldukça yaygın. Ayvalık’ın içindeki bölgelerde, Küçükköy gibi mahallelerde daha rahat ve aile ortamında konaklamanız adına oluşturulmuş olan bu konseptteki oteller sizlere keyifli bir tatil geçirme fırsatı tanıyor. Ayvalık otelleri butik konsept ile az sayıda oda şeklinde hizmet veriyor. Butik oteller, genelde bir aile evinden dönüştürülmüş oluyor veya baştan inşa ediliyor. Az sayıda ziyaretçiye alan sağladığından oldukça huzurlu bir şekilde tatilinizi yapmanıza olanak tanıyor. Butik oteller şehrin dışında veya içinde olmak üzere iki şekilde bulunabiliyor. Eğer şehir merkezini keşfe çıkacaksanız ve bu istikametten araçlarla şehrin etrafında gezecekseniz şehir içindeki butik otelleri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Ayvalık doğa otelleri dendiğinde akla şehir dışında, yeşilliğin içerisinde bulunan butik oteller gelmekte. Eğer yaz aylarında şehrin kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız, orman bölgelerinde bulunan ve kuş seslerini dinleyebileceğiniz bu doğa butik otelleri sizleri bekliyor. Bu tür butik otellerde, otele özel, misafirlerin kullanımına açık havuzlar da bulunabiliyor. Oldukça güvenli bir şekilde bu havuzları kullanabilirsiniz. Eğer kalabalık bir arkadaş grubuyla gidiyorsanız ve de apart otel tercih etmiyorsanız, butik oteller tam size göre olabilir. Kahvaltısı dahil konseptlerle birlikte keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Evcil hayvana izin veren butik oteller de bulunmakta. Bu konu hakkında seçtiğiniz otelin özelliklerini incelemeniz gerekmektedir. Eğer bunun bilgisi verilmediyse iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Kediniz veya köpeğinizle de oldukça keyifli vakit geçirebilmeniz bu butik otellerle mümkün hale geliyor.

Ayvalık Apart Otelleri

Konforlu bir şekilde tatil yapmanın yollarından biri de apart otelleri tercih etmektir. Apart oteller işleyiş olarak sizi evinizde hissetirme amacı ile tasarlanmıştır. Dairenin anahtarı ile birlikte dilediğiniz zaman giriş ve çıkış sağlayabilir, şehri keşfe çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek gibi unsurlar dahil değildir. Apart dairelerde mutfak bulunmaktadır. Bu mutfakta dilediğiniz gibi yemeğinizi hazırlamanız mümkün. Mutfak içerisinde bulunan eşyalar ile birlikte ekstra bir harcama yapmanıza gerek kalmaksızın sofranızı kurabilirsiniz. Ayvalık uygun oteller dendiğinde apart oteller oldukça öne çıkan konseptlerdendir. Günlük veya haftalık olarak kiralama sağlayabilirsiniz. Dairelerin yanı sıra apart villalar da bulunmaktadır. Eğer tatilinizi kalabalık bir arkadaş grubu ile gerçekleştirecekseniz veya ailecek bir tatil planlıyorsanız ve aileniz kalabalıksa bu tür apart villa tipi konaklama yerlerini tercih edebilirsiniz. Ayvalık otelleri havuzlu olarak konaklama da sağlıyor. Apart villa tipi otellerde kendinize özel havuzlar da bulunmakta. Bu şekilde keyifli biçimde suyun tadını çıkarabilirsiniz. Denize yakın konumlarda apart oteller tercih ederek günün bir bölümünde de deniz keyfi yapabilirsiniz. Ayvalık’tan aldığınız balıkları ve etleri otelinize döndüğünüzde mutfağınızda pişirerek keyifle tüketebilirsiniz. Muhteşem manzaralarıyla bu oteller sizlere Ayvalık’ta unutulmayacak bir deneyim yaşama fırsatı veriyor. Bunun yanında eğer balayı için bir otel arıyorsanız ve normal otellerde dahil olan yemek ve benzeri unsurları umursamıyorsanız apart villa tipi oteller sizler için uygun olacaktır. Yaz sezonunda oldukça fazla ilgi gören bu apart oteller konusunda elinizi çabuk tutmalısınız. Erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak bu apart otelleri haftalık olarak kiralama şansına erişebilirsiniz. Bu sayede ev rahatlığında tatilinizi yapabilir ve Ayvalık’ta güzel anılara sahip olabilirsiniz.

Ayvalık Muhafazakâr Otelleri

İslami şartlara uygun Ayvalık otel önerisi dendiğinde Ayvalık’ta bulunan muhafazakâr oteller aklınıza gelebilir. Pek çok farklı otel çeşidi bulunmaktadır. Muhafazakâr oteller de oldukça tercih edilen otel türlerindendir. Bu otellerin özellikleri öncelikle yüzme ve benzeri bölümlerde, dinlenme alanlarında kadın ve erkeğin bölümlerinin farklı olmasıdır. Bunun dışında mutfakta yemek yapımı esnasında, yemekler için alınan malzemelerin alımı esnasında da hassas davranılmaktadır. Öncelikle bu tür otellerde alkol satışı bulunmamaktadır. Aynı zamanda mutfakta yemeklerde de helal ürün konusunda hassasiyet bulunmaktadır. Helal etlerin kesimi de yine aynı şekilde İslami kurallar ile kesilmektedir. Kadın ve erkeklere ayrılmış olan farklı bölgelerde çalışanlar da kadın ve erkek olarak iki şekilde görevlendirilmektedir. Aynı zamanda ibadetlerinizi gerçekleştirebileceğiniz birçok alan da bulunmaktadır. Her ziyaretçinin odasında ibadetlerini gerçekleştirirken kullanabileceği tesbih ve seccade gibi eşyalar bulunmaktadır. Ayvalık plaj otelleri arasında da muhafazakâr oteller bulunmaktadır. Sadece havuzlarda değil, plajlarda da oteller kadın ve erkek olarak plajı ikiye olacak şekilde ayırabilirler. Eğer bu şekilde bir tatil istiyorsanız Ayvalık’ta bulunan muhafazakâr otellere göz atabilirsiniz. 

Ayvalık’ta 5 Yıldızlı, Konforlu Oteller

Beş yıldızlı oteller birçok tatilci için öncelikli seçeneklerden biridir. Eğer konakladığınız otel bünyesinde lüksün yanında birçok aktivite de bulunsun istiyorsanız beş yıldızlı oteller sizler için doğru konaklama seçeneklerindendir. Ayvalık otelleri denize sıfır olduğunda beş yıldızlı olduklarını varsayabilirsiniz. Oteller göz önüne alındığında denize kolay olarak erişim sağlayabilmek bir otelin gecelik fiyatını da etkilemektedir. Ayvalık’ta kendine ait plajı olan birçok otel bulunmaktadır. Bu otelleri tercih ederek sabahları erken kalkma, plaja gitme derdinden kurtulabilirsiniz. Ziyaretçi kapasitesine göre tasarlanan plajlarıyla bu oteller oldukça rahat bir şekilde denize erişim sağlamanıza izin veriyor. Beş yıldızlı otellerde birçok farklı özellik de bulunuyor. Bulunan açık büfe kahvaltının çok daha kapsamlı olması ve çeşitliliği bu göstergelerden bir tanesi. Bunun dışında içerisinde belli başlı spor alanları ve aktiviteler bulunduran oteller de lüks kategorisine girebiliyor. Ayvalık otelleri 5 yıldızlı olanlarda bu tür aktivitelere ve alanlara erişim kimi zaman ücretsiz olabilirken kimi zaman da konaklamaya ek ekstra ücret istenebiliyor. Sizler de buna dikkat ederek tercihlerinizi yapabilirsiniz. Çok sayıda kişinin konakladığı otellere ek olarak beş yıldızlı butik oteller hakkında da araştırma yapabilirsiniz. 

Ayvalık Termal Otelleri

Sadece yaz aylarında tatil yapmak istemiyor olabilirsiniz. Kış aylarını da kayak tatili dışında bir tatille değerlendirmek istiyor olmanız karşınıza fırsatlar çıkarıyor. Ayvalık’ta bulunan termal oteller ile birlikte kış aylarında sıcak sularla sağlık turizminin incisi olan bu bölgeyi deneyimleyebilirsiniz. Termal oteller birçok kişi tarafından sağlık problemleri dolayısıyla tercih edilmektedir. Bu sağlık problemleri cilt sorunları veya kemiklerde oluşan sorunlar olabilir. Romatizma ve benzeri şikayetlerle kaplıcaları, termal otelleri tercih eden ziyaretçiler kaliteli bir deneyimle Ayvalık’tan ayrılıyor. Ayvalık kış otelleri konusunda oldukça zengin. Bu sayede tatil yapmak için, Ayvalık’ı görebilmek için ilkbaharı beklemenize gerek kalmıyor. Aynı zamanda kış aylarında turist yoğunluğu olarak fazla insan olmayacağından Ayvalık’ın doğal güzelliklerini kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz. Ayvalık yılbaşı otelleri bu noktada öne çıkıyor. Yılbaşına Ayvalık’ta girmek istiyor olabilirsiniz. Ayvalık’ta bulunan lüks oteller bu konuda sizlere fırsat sağlıyor. Her şey dahil paketlerle yılbaşına doyasıya eğlenerek girebilirsiniz. Yılbaşında da lüks otellerin oldukça fazla rağbet göreceğini aklınızda bulundurarak erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. İsterseniz çift olarak, isterseniz arkadaş grubunuzla, isterseniz de ailenizle birlikte yılbaşına farklı bir atmosferde girebilirsiniz. Yılbaşına özel yapılan müzikli programlara ve diğer etkinliklere bu şekilde kolaylıkla katılım sağlayabilirsiniz. Hem termal, hem de yılbaşı etkinlikleri bulunan Ayvalık kaplıca otelleri sizlerin ziyaretini bekliyor. Şifa dağıtan ve aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak olan bu otellerde konaklamak için planınızı yapabilir, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

ayvalık otelleri

Ayvalık’a Seyahat

Ayvalık’a birçok farklı yoldan seyahat edilebilir. Dilerseniz uçak kullanabilir, dilerseniz otobüs kullanabilir, feribotla geçiş sağlayabilir ya da özel aracınızla gelebilirsiniz. Her şekilde de belirli istikametler bulunmakta. Şahsi aracınızla ulaşım sağlayacaksanız İstanbul’dan çıkış yaptığınızda ortalama olarak 350 kilometre mesafe gitmeniz gerekmekte. Bunun yanı sıra havayolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Balıkesir il merkezindeki havalimanına iniş yaptığınızda taksi ulaşımı ile Ayvalık’a gidebilirsiniz. Ya da merkez kısma giderek Ayvalık istikametinde bulunan toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Her iki şekilde de Ayvalık’a ulaşım oldukça kolay. Bunun yanı sıra feribot ulaşımı sağlayabilirsiniz. İstanbul, Tekirdağ gibi illerden Bandırma istikametine feribot seferleri yapılmakta. Özellikle yaz aylarında bu seferler tatilcilerin çoğalmasıyla ve yazlıkçıların da Ayvalık’a gitmesiyle birlikte çoğalmakta. Kış aylarında ise çok fazla talep olmadığı için haftada birkaç kez bu seferlere denk gelebilirsiniz. Feribotu kullandıktan sonra istikamet ortalam üç saat içerisinde Bandırma olacak. Bandırma’da indiğinizde buradaki toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Feribotun varış yeri olan bölgede sizleri Balıkesir’in çeşitli bölgelerine ulaştırabilecek olan toplu taşıma araçları bulunuyor. Bu toplu taşıma araçlarıyla feribottan iner inmez Ayvalık istikametine doğru yol alabilirsiniz. Bunun yanında arabalı feribot ile ve arabanızla geliyorsanız özel aracınızla yine üç saat gibi bir zaman diliminde Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Eğer Ayvalık’ta şehrin sadece iç kısmını değil çevresini de dolaşmak istiyorsanız, araba kiralamanız sizler için bir artı olabilir. Bu şekilde çok daha serbest bir biçimde uzak mesafelere gidebilir, şehri detaylı şekilde keşfedebilirsiniz. Ayvalık şehir otelleri dışında şehir merkezinden uzak otellerde kalıyorsanız yine araba kiralama detayı sizler için faydalı olacaktır. Bunun dışında Ayvalık içerisinde toplu taşıma kullanmak oldukça basit. Bu yol ile seyahatinizi gerçekleştirebilir ve tamamlayabilirsiniz.

Ayvalık’ın Lezzetleri

Ege Bölgesi, genel itibariyle zeytinyağlı yemekleri ile meşhur bir bölge. Ayvalık’ta da zeytinyağının etkilerine rastlayabilirsiniz. Buranın halkı aynı zamanda zeytinyağının üretimini de yapmakta. Aynı zamanda Ayvalık’ta çok fazla medeniyet bugüne kadar yaşamış olduğu için mutfakları da bu yönde çeşitlilik göstermekte. Balıkesir Ayvalık otelleri konaklamanıza dahil olarak bu geleneksel Ayvalık lezzetlerini tadabilirsiniz. 

-Lor Tatlısı: Peynirle yapılan bir tatlı olarak öne çıkıyor. Şerbetli olmasıyla birlikte yemek sonrası tatlı keyfinize eşlik edebilir. Aynı zamanda şerbetsiz olarak da kurabiye halinde bulabilirsiniz.

-Peynir Çeşitleri: Ayvalık’ta birbirinden farklı peynir çeşitleri bulunmakta. Siz de bu peynirleri tadabilir ve geziniz esnasında satın alabilirsiniz.

-Zeytinyağlılar: Zeytinyağı bu bölgede oldukça fazla üretiliyor. Haliyle yemeklerde de sürekli olarak kullanılmakta. Siz de zeytinyağlı ev yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Daha sonra evinizde hazırladığınız öğünlerde de Ayvalık’ın özel zeytinyağını kullanmak istiyorsanız tatiliniz esnasında bir şişe satın alarak evinize götürebilirsiniz.

-Papalina: Bu balık sadece Ayvalık bölgesinde görülüyor. Bu nedenle sadece Ayvalık’ta taze bir şekilde tüketebileceğiniz eşsiz bir lezzet.

-Ayvalık Tostu: Ayvalık denince akla ilk gelen yemeklerden biri de Ayvalık tostu. Ayvalık tostunun içinde bulunan ve lezzetini veren tulum peyniri, domates, kasap sucuk gibi besinlerin yanı sıra sonradan içerik listesine eklenen kaşar peyniri, salam ve benzeri yiyecekler de bulunmakta. 

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık otelleri tavsiye edilirken, ziyaretçiler gezebilecekleri yerleri gözden geçirmeli. Ayvalık sadece deniz tatili için değil, başlı başına şehri keşfedebilmeniz için de bir seçenek. Deniz keyfinizden sonra şehri bir müddet gezmeye çıkabilirsiniz. 

-Taksiyarhis Kilisesi: Ayvalık zamanında Rumların yaşadığı bir bölge olarak bilinmektedir. O dönemlerde inşa edilen ve Ayvalık’ın ilk kilisesi olan Taksiyarhis Kilisesi, ziyaretçiler tarafından görülmeye değer. Şimdilerde Anıt Müzesi olarak görülmekte. 

-Saatli Cami: Bu caminin saatli cami olarak anılmasının sebebi öncesinde kilise çanının bulunduğu bölümün saat kulesine dönüştürülmüş olmasıdır. Rumlar tarafından bir kilise olarak inşa edilmiş ve 1900lü yıllarda camiye çevrilmiştir. 

-Alibey Adası: Yaygın olarak Cunda Adası ismiyle bilinmektedir. Türkiye’nin en büyük dördüncü adasıdır. Ayvalık’a bağlıdır. Kolay bir şekilde adaya geçiş yaparak adanın içerisini de keşfedebilirsiniz. İçerisinde Ay Işığı Manastırı, Tavuk Adası Manastırı gibi çeşitli manastırlar bulunmaktadır. Adanın tarihine tanıklık etmek istiyorsanız bu alanları gezebilir ve inceleyebilirsiniz. 

-Şeytan Sofrası: Şehrin sekiz kilometre dışında bulunan Şeytan Sofrası, günbatımını izlemek için oldukça ideal bir yer. Tepeye çıktığınızda karşınızda uçsuz bucaksız deniz ve Ayvalık’tan görebileceğiniz adalar bulunmakta. Şeytan Sofrası hakkında birçok efsane bulunmakta. Tepedeki ayak izi şeklindeki çukurun şeytanın ayak izi olduğu söyleniyor.

-Küçükköy: Ayvalık’ın bir mahallesi olarak biliniyor. Sanat köyü konsepti ile köyün oluşumu başlamış. Yerli halk tarafından binalar restore edilmiş ve sanat galerileri, mekanlarla donatılmış. Köydeki sanat galerilerini gezebilirsiniz. Aynı zamanda konaklama için köyde bulunan butik otellerden faydalanabilirsiniz. 
 

Ayvalık nerede?

Ayvalık Ege Bölgesinin kuzey kısmında bulunmaktadır. Balıkesir’in bir ilçesidir.

Ayvalık kaç km?

Balıkesir ve Ayvalık arasında 125 kilometre bulunmaktadır.

Ayvalık nasıl gidilir?

Ayvalık’a hem kara yolu hem hava yolu hem de deniz yolu ile ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’dan feribot seferleri ile Bandırma’ya geldikten sonra Ayvalık’a kara yoluyla ulaşabilirsiniz.

Ayvalık’ta ne yapılır?

Ayvalık’ta müze gezileri yapabilir, zeytinyağlı yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Birbirinden güzel doğal alanların keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayvalık kaç derece?

Ayvalık’ın en yüksek ortalama sıcaklığı 26 derece, en düşük ortalama sıcaklığı ise 8 derece olarak bilinmektedir.

Ayvalık nasıl bir yer?

Ayvalık doğal güzellikleri ve manzaraları ile tatilcilerin vazgeçilmezi olan bir şehir.

Ayvalık nerede kalınır?

Ayvalık’ta tatilciler için beş yıldızlı oteller, pansiyonlar, butik oteller ve apartlar bulunmaktadır. Kamp yapmak isteyenler için kamp alanları da bulunmaktadır.

Ayvalık’ta nereye gidilir?

Ayvalık’ta gezebilmeniz için birçok alan vardır. Plajlarına gidebilir veya antik şehir kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Cunda Adasını ziyaret edebilirsiniz. 

Ayvalık nerede ne yenir?

Ayvalık’ta zeytinyağı üretimi bulunmaktadır. Bu yüzden zeytinyağlı yemekleri mutlaka tadılmalıdır. Bunun dışında meşhur Ayvalık tostunu denemelisiniz.